Bulaşık makineleri mutfaktaki en büyük yardımcılarımız. Hayatımıza girdiği ilk günden itibaren her evde kendine yer bulan ve hem zamandan hem de sudan tasarruf etmemizi sağlayan bir icat. Sizin için mutfaktaki ekstra kolumuz olan bulaşık makinelerinin en iyilerini ve güncel fiyatlarını inceledik. 2022 en kaliteli bulaşık makinesi modelleri ve fiyatları nedir? En iyi bulaşık makinesi markası nedir? Gibi sorulara yanıtlar aradık. Hepsini ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Evde hayatı kolaylaştıran eşyaların başında hiç şüphesiz ki bulaşık makineleri geliyor. Sağladıkları su ve enerji tasarrufunun yanı sıra zamanımızın bize kalmasını sağlayan ve dağlar kadar bulaşığı sadece birkaç saat içinde pırıl pırıl yıkayan bulaşık makineleri her evde kullanılıyor. Ancak bulaşık makinesi almak öyle kolay değil, almadan önce mutlaka araştırma yapmanız, ihtiyacınıza göre en uygun ve en hesaplı modeli seçmeniz gerekiyor.

Farklı güç, tür, kapasite, boyut ve modeldeki bulaşık makineleri her bütçeye uygun olacak şekilde piyasada yer alıyor. Peki seçebileceğiniz en iyi bulaşık makineleri hangileri? Aralarından seçim yapabileceğiniz farklı türler ve modeller nelerdir ve temel özellikleri nelerdir? Haydi 2022’nin belli başlı modellerine birlikte göz atalım! Ancak öncelikle yardımcı olacak bazı bilgileri bilmekte fayda var:

İçindekiler

Bulaşık makinesi tipleri nelerdir?

Diğer mutfak aletlerinin çoğundan farklı olarak, bulaşık makinelerinin hepsi benzer bir prensipte çalışır. Bulaşık makinelerinin birbirlerinden farklı olduğu yönler, genellikle boyutları, kapasiteleri, tasarımları, mutfaktaki konumları ve sahip oldukları veya sahip olmadıkları çeşitli program ve özelliklerdir.

Bulaşık makinesi çeşitleri: Solo bulaşık makineleri

Bu tip, en yaygın bulaşık makinesidir çünkü solo çamaşır makineleri, buzdolapları, çamaşır kurutucular ve diğer cihazlar gibi herhangi bir yere yerleştirilebilirler. Solo bulaşık makinelerini bir mutfak dolabına sığdırmanıza ve tüm mutfağınızı onlara göre tasarlamanıza gerek yoktur.

Bu nedenle, birçok farklı boyut ve kapasiteye sahiptirler ve bulaşık makinesinden isteyebileceğiniz her işleve sahiptirler.

Bulaşık makinesi çeşitleri: Ankastre bulaşık makineleri

Halen yapım aşamasında olan ve tasarlanmakta olan bir mutfak için mükemmel bir seçenek, ankastre bulaşık makineleridir. Bu tip bulaşık makineleri mutfak dolabı gibi görünür.

Mutfağınız zaten bitmişse ve yeniden tasarlamak istemiyorsanız, bazen mutfak dolaplarınızdan birine düzgün bir şekilde yerleştirilebilecek ankastre bir bulaşık makinesi modeli bulmak mümkündür, ancak bu nadir bir durumdur. Ayrıca, bu modeller genellikle solo modeller kadar büyük olmaz.

Bulaşık makinesi çeşitleri: İnce bulaşık makineleri

Bu ankastre bulaşık makineleri, sınırlı alana sahip küçük mutfaklar ve ekstra ince dolaplar olarak üretilmiştir. İnce ve uzun boylu, çok fazla yere ihtiyaç duymayan 2 kişilik evler için mükemmeldir.

 

Bulaşık makinesi çeşitleri: Kompakt bulaşık makineleri

Benzer şekilde, kompakt bulaşık makineleri sınırlı mutfak alanına sahip daha küçük evler içindir. Genellikle büyük bir mikrodalga büyüklüğünde veya biraz daha büyüktürler ve ankastre veya solo olabilirler.

Bulaşık makinesi çeşitleri: Gömme bulaşık makineleri

Üçüncü tip ankastre bulaşık makineleri gömme bulaşık makineleridir. Gömme bulaşık makineleri, mutfak lavabonuzun altına monte edilmiş ve doğrudan lavaboya bağlı olanlardır. Bu suyun hareket etmesi gereken mesafeyi ve böylece boru kazaları riskini azaltır. Ayrıca, bulaşık makinesi mutfak lavabosuna olabildiğince yakın olduğu için kirli veya az yıkanmış bulaşıklarla çalışmayı kolaylaştırır.

Bulaşık makinesi alırken nelere dikkat etmeliyim?

Tüm bulaşık makineleri aynı prensipte çalışırken, aralarındaki temel farklar özelliklerine ve ekstra işlevlerindedir.

Kapasite

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli konu, bulaşık makinenizin tam olarak ne kadar büyük olmasını istediğinizdir. İhtiyaçlarınız için yeterince büyük olmayan bir bulaşık makinesi almak hem sizi gereksiz yere yorar hem de para kaybına yol açar. Sürekli boşaltmak ve doldurmak zorunda kalacaksınız, büyük tencere ve tepsileriniz için yeterince yer olmayacak ve işinizi kolaylaştırmak yerine zorlaştıracaktır.

Su tüketimi

Su israfından bahsetmişken, daha az su tüketen bir bulaşık makinesi seçmek de iyi olur. Bu modellerin başlangıç fiyatı daha yüksek olabilir, ancak hem çevre dostudur hem de su faturanızdan tasarruf ederler.

Ayrıca su filtrasyonu, toprak sensörleri, programlar ve kontroller ve ses yalıtımı gibi ekstra özellikler de ihtiyacınıza ve isteklerinize göre bir bulaşık makinesi alırken bakabileceğiniz özelliklerden bazılarıdır.

2022 En İyi Bulaşık Makinesi Modelleri ve Fiyatları

Vestel BM 4202 Wifi Bulaşık Makinesi

Su Tüketimi: 12lt

Program Sayısı: 4 Program

Kapasite: 13 Kişi

Ses Seviyesi: 49 dB

Çocuk Kilidi: Var

Wi-Fi: Var

Paslanmaz İç Gövde: Var

Geniş hacimli yapısıyla büyük aileler için uygun bir modeldir. Program sonu sesli ikazda bulunabilen cihaz, wi-fi bağlantısı gerçekleştirebilmektedir. Telefonunuzdan otomatik olarak kontrol edebilmenize imkan tanır. Ekonomik, hızlı ve yoğun olmak üzere üç farklı programa sahiptir. Kendi içerisinde özel fincan rafları, katlanabilir teller ve üç kademeli yükseklik ayarı bulunmaktadır.

Fiyat: 5.279 TL

Bosch SMS44DI00T Bulaşık Makinesi

Su Tüketimi: 12lt

Program Sayısı: 4 Program

Kapasite: 12 Kişi

Ses Seviyesi: 52 dB

Çatal Bıçak Sepeti: Var

Paslanmaz İç Gövde: Var

Kendi içerisinde üç kademeli filtre sistemi bulunmaktadır. Program takip ve kalan süre göstergesine sahiptir. Tamamen paslanmaz çelikten oluşmaktadır. Sıcak yıkama programıyla inatçı yağ lekelerini kısa sürede ortadan kaldırır. Sessiz çalışan bir modeldir. Kısa program süresi 29 dakikadır. Ön yıkama ve erteleme seçenekleri mevcuttur.

Fiyat: 6.963 TL

Profilo BM5220MA Bulaşık Makinesi

Su Tüketimi: 12lt

Program Sayısı: 4 Program

Yıllık Enerji Tüketimi: 290 kWh

Kapasite: 12 Kişi

Ses Seviyesi: 54 dB

Paslanmaz İç Gövde: Var

Bulaşıkları çizmeden hijyenik bir şekilde yıkar. Asla leke bırakmaz. Program başına 12 litre su tüketim yapmaktadır. Katlanabilir tabak rafı, Vario Flex sepet, fincan rafı ve üç kademeli yükseklik ayarı iç aksamında bulunan özelliklerdendir. Hızlı ve yoğun programları bünyesinde barındıran Profilo BM5220MA, 12 kişilik bulaşık kapasitesine sahiptir.

Fiyat: 5.999 TL

Samsung DW60M5042FS Bulaşık Makinesi

Su Tüketimi: 12lt

Program Sayısı: 4 Program

Yıllık Enerji Tüketimi: 295 kWh

Kapasite: 13 Kişi

Ses Seviyesi: 48 dB

Paslanmaz İç Gövde: Var

Hassas cam bulaşıklar için özel yıkama programı bulunmaktadır. Kendi çerisinde bıçak rafına ve katlanabilir tellere sahiptir. Yıkama başına 12 litre su, 1.03 kWh enerji tüketimi yapmaktadır. Tasarruflu bir model olmasının yanı sıra çocuk kilidi özelliğine de sahiptir.

Fiyat: 7.099 TL

Regal Bm 410 Bulaşık Makinesi

Enerji Sınıfı: A++

Kapasite: 14 Kişilik

Su Tüketimi: 12lt

Program Sayısı: 4 Program

Ekonomik Program Enerji Tüketimi: 0,90 kWh

Kapasite: 13 Kişi

Ses Seviyesi: 54 dB

Paslanmaz İç Gövde: Var

Su taşma emniyet sistemi ile konfor sağlayan bir tasarıma sahiptir. Ayarlanabilir fincan rafı, başlama ve bitirme göstergeleri bulunmaktadır. Toz, sıvı ve tablet deterjanlar için uygun bir bulaşık makinesidir. Yıkadığı bulaşıkların üstünde asla leke bırakmaz. Kompakt tasarımıyla mutfağınızın her köşesi için uygundur.

Fiyat: 3.429 TL

Altus Al 434 A Bulaşık Makinesi

Su Tüketimi: 10,5 lt

Program Sayısı: 4 Program

Ekonomik Program Enerji Tüketimi: 0,93 kWh

Kapasite: 13 Kişi

Ses Seviyesi: 51 dB

Paslanmaz İç Gövde: Var

Ön yıkama programıyla inatçı lekeleri bulaşıklarınızdan söker alır. Program takip ve parlatıcı göstergeleriyle kullanıcı dostu olan model, paslanmaz çelikten oluşmaktadır. Özel filtre malzemesiyle dikkat çeken ürün, çatal bıçak sepetine sahiptir. A++ enerji sınıfı Altus Al 434, 13 kişilik yıkama kapasitesini bünyesinde barındırmaktadır.

Fiyat: 3.815 TL

LG DFB512FP Bulaşık Makinesi

Enerji Sınıfı: A++

Kapasite: 14 Kişilik

Program Sayısı: 2

Ses Seviyesi: 46 dB

Su Tüketimi: 9 lt/program

Yıllık Enerji Tüketimi: 266 kWh

LG TinQ teknolojisi sayesinde uzaktan erişim ve fonksiyonel kontrol avantajları ile ekstra program indirebilme olanağı sunan bu akıllı bulaşık makinesi sayesinde bulaşıklarınız çok daha temiz. Alt ve üst raf için farklı çalışma prensipleri uygulayan modelin 46 desibel değerinde sesi bulunmaktadır.

Fiyatı: 9.000 TL

Bu yazımızda 2022 Bulaşık Makinesi Fiyatlarını ele aldık. Eğer siz de yeni bir bulaşık makinesi satın almak ve eskisini satmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Burak Spot olarak eski bulaşık makinelerinizi değerinde satın alıyoruz. Detaylı bilgi almak için 0 552 703 41 41 numaramızı arayabilirsiniz.