Bilgisayarların vazgeçilmez olduğu günümüzde, varlığı günlük hayatımızda çok önemli ve gerekli hale gelmiş, birçok işlemi ve etkinliği yapmamız kolaylaşmıştır. İlk bilgisayar yirminci yüzyılın ikinci yarısında icat edildi ve şimdilerde gerçekten de hayatın bel kemiği haline geldi. İlk bilgisayarın icadının ardından artan teknolojik ihtiyaçlar ile bilgisayarların taşınılabilir olması da en büyük ihtiyaçlar arasındaydı. Büyük ve taşınamayan bilgisayarların yerini 1970’lerde taşınılabilir diz üstü bilgisayarlar aldı. Bugün bilgisayarlar hayatın geçekten her alanında en önemli cihaz olarak adlandırılabilir. Bilgisayarlar eğitimden iş hayatına birçok alanda yüksek kullanım özelliklerine sahip teknoloji harikaları. Bugün bir bilgisayar ile yapılabileceklerin sınırı gerçekten tahmin edilebilir düzeyin çok çok üzerinde. Bir öğrenci bilgisayarını ders çalışmak için kullanabiliyorken, bir mühendis de bilgisayarıyla yapay zeka çalışmaları yapabiliyor. Bu yüzden de çeşitli amaçlara hitap eden yüzlerce bilgisayar modeli mevcut. Bu modellerin fiyatları özelliklerine ve tabii ki de marka değerine göre değişiyor. 2022 yılında yeni çıkan bilgisayarlar ile fiyatlar da oldukça değişiklik gösterdi. Bu yazımızda 2022 yılı bilgisayar fiyatlarına göz atacağız.

İçindekiler

Apple Bilgisayar Fiyatları

Apple Computers, Inc., 1 Nisan 1976’da, yeni şirkete insanların bilgisayarlara bakış açısını değiştirme vizyonunu getiren, üniversiteden ayrılan Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Jobs ve Wozniak, bilgisayarları insanların evlerinde veya ofislerinde bulundurabilecekleri kadar küçük yapmak istediler. Basitçe söylemek gerekirse, kullanıcı dostu bir bilgisayar istiyorlardı. Firma yıllar içide azimli çalışmanın sonucu olarak hızla büyüyerek milyarlarca dolarlık değere sahip oldu. Apple’ın ilk piyasaya sürdüğü diz üstü bilgisayar iBook kısa sürede büyük ilgi gördü. Bunun ardından popüler marka zamanla bilgisayar geliştirmeye daha da çok yöneldi ve iMac, MacBook gibi bilgisayar modelleri piyasaya sürdü. MacOs işletim sistemine sahip olan bu cihazlar gerçekten günümüzde teknolojinin sınırlarını zorluyor. Dizüstü bilgisayar denilince akıllara ilk olarak taşıma kolaylığı ve gerçekten saatler süren dayanıklılığı ile Macbook’lar geliyor. Küçük ve hafif dış görünüşünün yanında iç sisteminde adeta bir canavar olan Macbook’lar bugün 7’den 70’e ihtiyaç fark etmeksizin birçok insanın bir numaralı terchi. Apple Bilgisayar fiyatları günümüzde 16 bin Türk lirası ile başlıyor ve en yüksek fiyatı istediğiniz özelliklere göre değişiyor. Yani Apple ürünlerde en düşük model diye bir şey yok. Örneğin isterseniz 8 GB RAM’e ya da 16 GB RAM’e sahip bir macbook air satın alabilirsiniz. Burada özellikleri siz belirliyorsunuz. Apple’ın yeni geliştirdiği M1 çip teknolojisi ile tercih edilebilirliği daha da arttı. M1 çip teknolojisi ile Apple bilgisayarların hızını oldukça arttı. 

 

ASUS Bilgisayar Fiyatları

AsusTek Computer Inc, Çince’de “yetkin” anlamına gelen ASUS olarak anılır, bilgisayar donanımı ve elektronik ürünlerin üretimi ve satışıyla uğraşan Tayvanlı çok uluslu bir şirkettir. Merkezi Beitou semtinde, Taipei, Tayvan’da bulunmaktadır. 2014 yılı itibarıyla birim satış bazında en büyük 5. PC satıcısı olmuştur Şirket, dizüstü bilgisayarlar, netbook’lar, masaüstü bilgisayarlar, cep telefonları, ağ donanımları, projektörler, ana kartlar, grafik kartları, optik depolama aygıtları, bilgisayar çevre birimleri, iş istasyonları, tabletler gibi ürünlerle ilgilenmektedir. Günümüzde oyun bilgisayarları, ofis bilgisayarları üreten ASUS oldukça tercih edilen ve sevilen bir marka. Hem kalite ve donanım açısından hem de satın aldıktan sonra müşteri hizmetlerinin verdiği hizmet kalitesi olarak gerçekten pişman etmeyen bir firma. Günümüzde oldukça güçlü bilgisayarlar üreten ASUS firmasının fiyat skalası çok geniş. Her bütçeye göre bir bilgisayarı bulunan ASUS’ların fiyatları 4 bin Türk lirasından başlayıp ihtiyaç duyulan özelliklere göre 148 bin Türk lirasına kadar çıkabiliyor. 

HP Bilgisayar Fiyatları

HP, 1939’da Bill Hewlett ve Dave Packard tarafından kuruldu. İlk ürünleri bir ses osilatörüydü ve ilk müşterilerinden Walt Disney’di. Disney, 1940’ta Fantasia’yı gösteren 12 özel donanımlı sinemada ses ekipmanını test etmek için osilatörü kullandı. HP, bilgisayar pazarına 1966’da HP 2116A ile girdi. HP’nin geniş test ve ölçüm ekipmanı ürün yelpazesini kontrol etmek için tasarlandı. 1969’a gelindiğinde HP, devre paylaşımlı bir bilgisayar sistemi pazarlıyordu ve 1970’lerde HP-35 elde taşınan hesap makinesi ve birkaç bilgisayar dahil olmak üzere yeni ürünler çıkarmaya devam etti. Ardından bu büyük cihazların yerini küçük kişisel makinelerin aldığı yıllarda aynı şekilde HP de üretimlerine devam etti. Günümüzde birçok alanda üretime ve geliştirmeye devam eden HP firması, oldukça başarılı bilgisayarlar üretiyor. HP bilgisayarların fiyatları oldukça geniş bir skalaya sahip. Her bütçeye uygun bilgisayarlar üreten firmanın fiyatları 4 bin Türk lirası ile 98 bin Türk lirası arasında değişiyor. 

Dell Bilgisayar Fiyatları

Günümüzde birçok yazılımcı tarafından sevilen bir marka olan Dell, o zamanlar Texas Üniversitesi’nde genç bir öğrenci olan, Micheal Dell tarafından 1.000 dolar bütçe ile kurulmuştur. Micheal Dell, teknolojinin nasıl tasarlanması, üretilmesi ve satılması gerektiğine dair ezber bozan bir vizyonla PC’s Limited’i kurmuş ve ykısa sürede değer katlayarak halka açılmıştır. Şirketin piyasaya sürülmesinden ve ilk bilgisayar sisteminin kurulmasından sonra, Dell ilk uluslararası yan kuruluşunu Birleşik Krallıkta açılmıştır. 2000’li yıllardan itibaren Dünya’nın 1 numaralı bilgisayar sistemleri sağlayıcısı haline gelen Dell, günümüzde birçok farklı modelde bilgisayarlar üretiyor. Dell bilgisayarların fiyatları oldukça geniş bir fiyat skalasına sahip. İhtiyaca ve istenen özelliklere göre değişen bu fiyatlar 5 bin Türk lirası ile 117 bin Türk lirası arasında değişiklik gösteriyor. Bilgisayarınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız elinizdeki eski bilgisayarı bize iyi bir fiyattan satabilirsiniz ve kendinize yeni, yüksek donanımlı bir Dell bilgisayar edinebilirsiniz.

Huawei Bilgisayar Fiyatları

Şirket 1987 yılında Halk Kurtuluş Ordusu’nun eski Alay Şefi Yardımcısı Ren Zhengfei tarafından kuruldu. Başlangıçta telefon anahtarları üretmeye odaklanan Huawei, işini telekomünikasyon ağları inşa etmeyi, Çin içindeki ve dışındaki işletmelere operasyonel ve danışmanlık hizmetleri ve ekipmanı sağlamayı ve tüketici pazarı için iletişim cihazları üretmeyi içerecek şekilde genişletti. Şirketin Ar-Ge çalışmaları İngiltere, Pakistan, Kanada, Türkiye, İrlanda, İsveç, Rusya gibi birçok ülkeye yayılmıştır. Şirketin ürün ve hizmetleri tüm dünyada 140’a yakın ülkede kullanılmaktadır.  Huawei, dünyanın en büyük telekom ekipmanı üreticisidir. Aynı zamanda Çin’deki en büyük telefon ağı ekipmanı üreticisidir. Huawei, yumuşak anahtar pazarında yenilmez bir ilk sıraya sahiptir. İş anlayışı derin bir idealistlikten geçen Huawei bugün yüksek kaliteli ve donanımlı cihazlarıyla oldukça seviliyor. Huawei oldukça tanışabilir, yüksek donanımlı ve şık tasarımlı bilgisayarlar üretiyor. Markanın bilgisayarları oldukça rahat ve hafif. Aynı zamanda kullanıcılar pil ömrünün de uzun olduğunu belirtiyor. Huawei bilgisayarların fiyatları  değişen özelliklerine göre 7 bin Türk lirası ile 20 bin Türk lirası arasında değişiklik gösteriyor. Diğer markalara göre Huawei fiyat performans sınıfında yer alıyor. Eğer bilgisayarınızı değiştirmek istiyorsanız, ancak fazla bütçeye sahip değilseniz Huawei markasının modelleri az para ödeyerek iyi bir bilgisayara sahip olmanızı sağlayabilir. 

Lenovo Bilgisayar Fiyatları

Lenovo, yenilikçi PC’ler ve mobil internet cihazları üreten dünyanın önde gelen kişisel teknoloji şirketlerinden biridir. Şimdi, Fortune 500 listesinde 286. sırada yer alan Lenovo, dünyanın en büyük PC satıcısı ve dördüncü en büyük akıllı telefon şirketidir. Lenovo markası ancak 2004 yılında ortaya çıkmış olsa da, şirketin çok daha uzun bir geçmişi var. 1984 yılında Legend Holdings, Çin’de bir bekçi kulübesinde kurulduğu biliniyor. Bugün Lenovo, 60’tan fazla ülkede 57.000’den fazla çalışanı (ortak girişimler dahil) ile 160’tan fazla ülkede müşterilere hizmet veren 47 milyar ABD doları değerinde bir kişisel teknoloji şirketidir. Lenovo, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde büyük araştırma ve üretim merkezlerine sahiptir. Üstün teknolojiyi harika bir şekilde dizayn eden estetik bilgisayar tasarımları ile adından söz ettiren bir firma olan Lenovo, her bütçeye uyacak bilgisayarlar üretiyor. Günümüzde Lenovo bilgisayarların fiyat skalası oldukça geniş. İhtiyaca göre değişen yüksek fiyat aralıkları mevcut. Bugün baktığımızda Lenovo bilgisayar fiyatları 3 bin 500 Türk lirası ile 98 bin Türk lirası arasında değişiklik gösteriyor. Eğer siz de eski bilgisayarınızı bu harika tasarımlara sahip bu uzun ömürlü, yüksek donanımlı Lenovo bilgisayarlarla değiştirmek isterseniz, gelin eski bilgisayarınızı satın alalım!

Acer Bilgisayar Fiyatları

Acer, Stan Shih Chen Jung ve arkadaşları tarafından 1976 yılında ufak bir miktar başlangıç ​​yatırımıyla kuruldu. Şirkete ‘Multitech International’ adını verdiler ve el tipi elektronik oyunlar tasarlayarak başladılar ve daha sonra gelişmekte olan ülkelerden daha düşük maliyetle ithal ettikleri yarı iletkenleri dağıtmaya devam ettiler. Firma 1980’li yıllarda ilk bilgisyarlarını piyasaya sundu ve o günden beri de rakip tanımayan başarılara imza atıyor. Acer bilgisayarlar, hem tasarım hem donanıma açısından oldukça müşterilerini memnun ediyor. Günümüzde Acer bilgisayarların fiyatları 3 bin 500 Türk lirası ile 60 bin Türk lirası arasında bir fiyat skalasına sahip olduğu görülüyor. Üst segment ürünleri diğer firmalara göre daha uygun satışa sunduğu bir gerçek. Eğer eski bilgisayarınızı değiştirmek istiyorsanız, iyi bir fiyattan eskiyi bize satın. Bu sayede kendinize yeni ve hızlı bir Acer bilgisayar satın alın!