Televizyon kesinlikle zamanımızın en etkili güçlerinden biridir. Televizyon veya TV adı verilen cihaz aracılığıyla haber, spor, eğlence, bilgi ve reklamları alabilirsiniz. İnsanlar günde 2-5 saatini TV karşısında geçirmektedir. Televizyon, modern kültürün kaçınılmaz bir parçasıdır. İlk icadından bu yana eğlence, haber, eğitim, kültür, hava durumu, spor ve hatta müzik için TV’ye güveniyoruz. Yeni bir televizyon almak veya eskiyen televizyonlarını yenilemek isteyen insanlar ilk olarak, fiyatlar sürekli güncellendiği için televizyon fiyatları 2022 şeklinde aramalar yapıyorlar. Kişiler bütçelerine bağlı olarak Samsung, LG, Arçelik gibi bilinen markalara yönelebildiği gibi daha düşük fiyata TV sağlayan daha ucuz markalara da yönelebiliyorlar. Bu noktada Samsung televizyon fiyatları, LG televizyon fiyatları, Arçelik televizyon fiyatları gibi aramalar da öne çıkmaya başlıyor. Bir başka tercih ise elbette ikinci el televizyon olabiliyor. Bu noktada İkinci el televizyon alan yerler akıllara gelen ilk soru oluyor. Sizler için aklınıza gelebilecek tüm sorulara cevap bulabileceğiniz bir yazı hazırlamaya çalıştık.  

 

İçindekiler

Televizyon Nedir?

Televizyon yayın hayatına girdiği andan itibaren insanoğlunun hayatında büyük değişimlere neden olmuştur. Televizyon hareket, ses, renk ve ışığı bir araya getirerek dikkatleri üzerine çekmiş ve birçok duyuya seslenerek etki yaratmıştır. Anlatımları ile yüksek seyirci sayılarına ulaşmıştır.

Televizyon, yalnızca teknolojik ilerlemenin sonucu olarak ortaya çıkan bir iletişim aracıyla sınırlandırılamaz. Televizyon, izleyicilerinin yaşamlarında baskın bir role sahiptir. Televizyon, eğitim, gelir, dünya görüşü, yaş ve cinsiyet açısından birbirinden çok farklı milyonlarca insanın hayatına bir şekilde yerleşiyor; onlarla derin bir ilişki ve iletişim kuruyor. Bunun yanında televizyon sosyal, kültürel ve endüstriyel bir özellik sergilemektedir. Televizyon programlarına ve bu programların içeriğine yönelik eleştiriler, bu mecranın teknolojik özelliklerinden ziyade sosyo-kültürel yapısına yöneliktir. Bu nedenle araştırmacılar televizyonun sosyal ve kültürel yapısı üzerinde de durmaktadırlar.

 

Televizyonun Tarihi

Bazen televizyon olarak kısaltılan televizyon, hareketli görüntü ve ses iletmek için bir telekomünikasyon ortamıdır. Terim, bir televizyon setine veya televizyon iletim ortamına atıfta bulunabilir. Televizyon, reklam, eğlence, haber ve spor için bir kitle iletişim aracıdır.

Televizyon 1920’lerin sonlarında kaba deneysel biçimlerde kullanılabilir hale geldi, ancak yeni teknoloji tüketicilere pazarlanan yeni teknoloji ancak birkaç yıllık daha fazla gelişmeden sonra oldu. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, gelişmiş bir siyah-beyaz televizyon yayıncılığı biçimi Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler hale geldi ve televizyon setleri evlerde, işyerlerinde ve kurumlarda yaygınlaştı. 1950’lerde televizyon, kamuoyunu etkilemek için birincil araçtı. 1960’ların ortalarında, ABD’de ve diğer birçok gelişmiş ülkede renkli yayın tanıtıldı.

 

Doğru Televizyon Seçimi

Yeni bir TV arayışındaysanız ve kendinizi biraz bunalmış hissediyorsanız, doğru seçimi yapmanıza yardımcı olmak için bir TV seçme rehberi hazırladık.

 

2022’de TV satın alırken dikkat etmeniz gereken çok şey var. Anlamak için çok sayıda farklı teknoloji, özellik ve işlevsellik var, ayrıca anlamanız gereken bir sürü kısaltmadan bahsetmiyoruz bile. Bir TV satın almak genellikle önemli bir satın alma işlemidir, bu nedenle zor kazandığınız parayı uzun ömürlü bir şeye yatırdığınızdan emin olmak istersiniz. 

Bu günlerde, bir TV satın almak sinir bozucu bir deneyim olabilir çünkü çok fazla seçenek var ve bir karar vermek için farklılıkları anlamak zor olabilir. İster basit bir alışveriş tavsiyesi mi arıyor olun ister en önemli özelliklerin hangileri olduğunu öğrenmek istiyor olun aradığınız cevapları burada bulacaksınız.

Televizyon Türleri

QLED ekran 

OLED ekran

LED ekran

Sıvı Kristal Ekran (LCD)

Dijital Işık İşleme (DLP)

Plazma 

Direct-View

4K UHD

Televizyon izleme deneyiminizi güncellemeyi mi düşünüyorsunuz? Birkaç yıl sonra TV’nizin modası geçmiş gibi mi hissediyorsunuz?

Yalnız değilsiniz. Ortalama bir hane halkı her 6 – 9 yılda bir yeni bir TV alıyor ve teknolojik ilerlemelerin hızı artmaya devam ettikçe bu sürenin azalması bekleniyor.

 

Akıllı (Smart) TV Nedir?

Bir Smart TV, etkileşimli uygulamaları ve işlevleri desteklemek için internet bağlantısıyla donatılmıştır. Bir akış cihazını takmak yerine, TV’nin uzaktan kumandasıyla yerleşik (veya indirilmiş) akış uygulamalarına gidebilirsiniz. Netflix, YouTube, Disney+, Amazon Prime – bunların tümü genellikle Akıllı TV’lerde bulunur. Spotify veya Pandora gibi müzik akışı uygulamaları da genellikle dahildir.

Akıllı TV’ler ayrıca diğer cihazlara kablosuz bağlantı sunarak telefonunuzdan veya dizüstü bilgisayarınızdan büyük ekranda içerik akışı yapmanıza veya okumanıza olanak tanır. Google Home veya Alexa gibi bir sesli asistan kullanıyorsanız, bunu sesli kontrol için Smart TV ile de entegre edebilirsiniz.

 

Televizyon Fiyatları 2022

Televizyon fiyatları pek çok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Ekran tipinden ölçülerine, markasından kullandığı teknolojiye varıncaya kadar bir televizyonun fiyatını etkileyen onlarca faktör vardır. Sizler için Samsung, LG, Arçelik, Philips gibi bazı markaların 2022 fiyatlarını karşılaştırdık. 

 

Philips 58PUS8506 58” 146 Ekran Uydu Alıcılı 4K Ultra HD Android Ambilight LED TV

Dahili Uydu Alıcı: Var

İşletim Sistemi: Android

Görüntü Teknolojisi: LED

Çözünürlük: 4K Ultra HD

Ekran Ebatı: 58 inç / 147 cm

Çözünürlük (Piksel): 3840 x 2160

Smart TV: Var

Fiyatı: 13.253 TL

 

Samsung 50AU7000 50″ 125 Ekran 4K Crystal UHD TV

TV Ekran Boyutu: 50

Ekran Şekli: Düz

Görüntüleme Teknolojisi: LED

HD Türü: Ultra HD (4K)

Smart TV: Evet

HDMI Port Sayısı: 3

Fiyatı: 8.948 TL

 

LG 50NANO756PA 50″ 127 Ekran Uydu Alıcılı 4K Ultra HD Smart LED TV

TV Ekran Boyutu: 50

Ekran Şekli: Düz

Görüntüleme Teknolojisi: LCD

HD Türü: Ultra HD (4K)

Smart TV: Evet

HDMI Port Sayısı: 3

Fiyatı: 10.164 TL

 

Vestel 32FA9500 32″ 80 Ekran FHD Android Smart TV

TV Ekran Boyutu: 32

Ekran Şekli: Düz

Görüntüleme Teknolojisi: LED

HD Türü: Full HD (FHD)

Smart TV: Evet

HDMI Port Sayısı: 3

Fiyat: 3.799 TL

 

Profilo 40PA315EG 40” Uydu Alıcılı Full HD Smart Android LED TV

TV Ekran Boyutu: 40

Görüntüleme Teknolojisi: LED

HD Türü: Full HD (FHD)

Smart TV: Evet

HDMI Port Sayısı: 3

Fiyatı: 4.899 TL

 

Arçelik A32 B 685 A H 32” 82 Ekran Uydu Alıcılı HD Ready Android Smart LED TV A32

Ekran Boyutu: 32″ / 81 Ekran

Görüntü Kalitesi: HD Ready

Smart TV: Var

Dahili Uydu Alıcı: Var

Garanti Süresi: 3 Yıl

Renk: Siyah

Fiyatı: 5.299 TL

 

Regal 58R754U 58″ 147 Ekran Uydu Alıcılı 4K Ultra HD Smart LED TV

Dahili Uydu Alıcı: Var

Görüntü Teknolojisi: LED

Çözünürlük: 4K Ultra HD

Ekran Ebatı: 58 inç / 147 cm

Çözünürlük (Piksel): 3840 x 2160

Smart TV: Var

Fiyatı: 6.780 TL

 

Axen AX43DIL13TNR 43″ 109 Ekran Uydu Alıcılı FHD Smart TV

TV Ekran Boyutu: 43

Ekran Şekli: Düz

Görüntüleme Teknolojisi: LED

HD Türü: Full HD (FHD)

Smart TV: Evet

HDMI Port Sayısı: 3

Fiyatı: 3.999 TL

 

Burak Spot olarak ikinci el televizyonları müşterilerimizle buluşturuyoruz. Titiz bir incelemenin ardından aldığımız TV’leri gerekli bakım ve temizlik işlemlerini uygulayarak uzun süre sorunsuz kullanabileceğiniz hale getiriyoruz. Eğer yeni TV almak için eski televizyonunuzu satmak isteyenlere de hizmet veriyoruz. Çalışır durumdaki televizyonlarınızı gerekli incelemelerin ardından evinizden alıyor ve ödemesini anında gerçekleştiriyoruz. Sizin yapmanız gereken tek şey yeni bir televizyon almaya veya mevcut televizyonunuzu satmaya karar vermek.