“Antika” kelimesi dilimize İtalyanca “antico” kelimesinden girmiş, kelime anlamı olarak maddi değeri olan eski eşya karşılığında kullanılmaktadır. Antika eşya kavramı genel olarak eski eşyaların tümüne söylenmektedir fakat bu doğru değildir. Antika eşya maddi olarak değeri olan, eski ve zor bulunan eşyalara verilen bir isimdir. Eşya eski olsa da kolay bulunabiliyorsa antika değeri bulunmamaktadır. Bu bilgi ile antika eşya nedir sorusuna yanıt vermiş bulunuyoruz. Yazımızın devamında sizlere antika eşyalar nelerdir, bir eşyanın antika olması için kaç yıllık olması gerekir ve antika eşya alan yerler hakkında bilgi vereceğiz.

 

Antika eşyalar nelerdir?

Antika eşyalar sadece eski zamana ait olan değil zor elde edilen eşyalar da olmalıdır. Bilinen antika eşyaları sıralamamız gerekirse heykel, resim gibi sanat ürünleri listenin başında yer almaktadır. Bunun yanında cam ürünler, ahşap mobilyalar, objeler, saatler, fotoğraf makinesi ve radyolar, plaklar ve pikaplar, halılar, dokuma kumaşlar gibi uzun bir liste de mevcuttur. Eşyanız eski ve zor bulunan bir ürün ise antika statüsünde olması söz konusu olabilir. Bu nedenle bir uzmana danışarak bilgi almanız gerekmektedir. Belirttiğimiz ürünler dışında da antika eşyalar mevcut olabilmektedir.

 

Bir eşyanın antika eşya olması için kaç yıllık olması gerekir?

Antika eşyalar nadir bulunan ve üretildiği dönemin özelliklerini taşıyan nadide ürünlerdir. Bir eşyanın antika olması için kaç yıl geçmesi gerekir sorusunun cevabı ise belirsizdir. Çünkü bir ürünün antika kabul edilmesi için eski olması ve ender bulunması gerekir. Üretildiği döneme ait özellikleri barındıran eşyalar antika statüsüne geçebilir. Ürünün iyi korunması ve orijinal olması da aranan diğer şartlardır.

 

Antika eşya alan yerler

Antika eşya ile ilgilenmek geçmiş dönemler hakkında bilgi sahibi olmayı gerektiren bir alandır. Bununla beraber sanat tarihi bilgisi de gerektiren bu alan oldukça merak uyandıran bir sektördür. Yaşam alanlarında antika eşyalar barındırmayı seven birçok kişinin uğrak yerleri arasında olan antika eşya alan yerler aynı zamanda antika eşya satışı da yapmaktadır. Türkiye’nin birçok bölgesinde antika eşya alan yerler mevcuttur. Yapmanız gereken tek şey yaşam bölgenize yakın olan alan doğrultusunda arama yapmaktır. Antika eşya alanlar, antika eşyalarını satmak isteyen birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Antika eşya satışı ile gelir elde eden birçok kişi bu nedenle antika eşya alımı yapan yerleri ziyaret ederler. Bu yerlerde öncelikle eşyanın antika lup olmadığı değerlendirilir, sonrasında eşyanın orjinalliğine, durumuna, hangi döneme ait olduğuna bakılarak fiyat belirlemesi yapılır. Tüm bu süreç ciddi bir uzmanlık gerektirmektedir. Bu nedenle sadece antika eşya alımı yaptığını belirten yerler ile görüşülmelidir.

Eğer sizin de antika eşya alımı yapan yerler hakkında bir araştırmanız var ise İstanbulu’un tüm bölgesine verdiğimiz hizmet ve antika eşyalar hakkındaki uzmanlığımız ile sizlerin yanındayız. Antika eşyalarınızı değerinde satmak istiyorsanız Burak Spot internet sitesini ziyaret edebilir veya doğrudan linke tıklayarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz. İletişim