Yüzyıllar içinde nesiller arasında bilgi aktarımının yazılı ve sözlü olarak yapıldığını hepimiz artık biliyoruz. Bu yazılı ve sözlü aktarımların başarılı bir şekilde günümüze kadar gelebilmesindeki en önemli rolü de koleksiyonculuk alıyor. Bir şeyleri biriktirmek, saklamak, değer vermek sadece kişisel bir hobi değil aslında geleceğe de büyük bir tarihi miras bırakıyor. Bunun yanında eski dönemlerde üretilmiş, o dönemin karakteristik özelliklerini taşıyan eserleri biriktiren antikacılar da burada pay sahibi. Bu yazımızda antikacı nedir, ne yapar, nelere antika adı verilir gibi konu başlıklarından bahsedeceğiz. Keyifli okumalar!

İçindekiler

Antika nedir?

Antika, belirli bir zamanda üretilmiş ve  o dönemin karakteristik özelliklerini, izlerini taşıyan, çeşitli sanatsal niteliklere sahip, nadir bulunan her türden değerli mal ve objeye verilen isimdir. Bu noktadaki en önemli ayrıntı ise; antika bir eşyanın üretildiği dönemde de yüksek bir değere sahip olmasıdır. Günümüzde antika olarak isimlendirilebilmesi için o eşyanın ya da yapıtın en az 100 olması gerekiyor. Antikalar ünlü bir kişiye ya da belli bir tarihsel döneme ilişkin olabileceği gibi yalnızca iyi korunmuş eşyalar da olabilir. Kısacası antikalar yapıldıkları yer ve zamana göre sınıflandırılır. O zamanın karakterini, izlerini ve hatta kokusunu bile taşıyan antikalar zaman geçtikçe daha da değer kazanır. Ancak bu değer öylesine belirlenmez. Profesyonel kişiler tarafından bir antikanın yapıldığı yer ve zaman kanıtlandığı zaman, o antika gerçekten değer kazanır. Çoğu mobilya, gümüş eşya ya da porselen parçanın üzerinde, genellikle görülmeyecek bir yerinde hangi fabrikada yapıldığını ya da hangi ustanın elinden çıktığını belirten bir işaret olur. Hatta bazen o çeşit bir işaret olmasa bile, uzmanlar tarafından gerçekleştirilen incelemeler sonucunda kullanılan malzemeye, modele, renklere ve yapımındaki ustalığa bakarak bir parçanın nerede yapıldığı tespit edilebilir.

Antikacı; işte bu alanlarda uzman olduğu varsayılan ve bu eşyaların ticaretini yapan kişidir. Antikacı olarak isimlendirilen kimseler genel olarak tarih, sanat tarihi, arkeoloji gibi ilimlerde bilgileri olan kişilerdir. Türkiye ‘de 19. Yüzyılda antikacılık yaygın bir meslek haline gelmiştir. Osmanlılar İmparatorluğu’nda Antika yerine Giranbaha (ilginç -pahası ağır. az bulunur, hoşa giden) tabiri kullanılmış ancak daha sonra dilimizde yapılan yenilikler ardından “antika” sözcüğü dilimizde kullanılmaya başlanmış ve sonra da yerleşmiştir. İslam, Türk, ilkçağ ve Osmanlı eserleri sayesinde Türkiye, dünyanın en zengin antika koleksiyonlarına sahip ülkelerinden biridir.

Antika ve koleksiyonculuk birbirlerini tamamlayan iki sözcüktür. Antikalarla ilgilenen ve bunu hobi haline getiren, antika meraklıları zaman içinde hoşlandıkları objeleri biriktirmeye, onlarla ilgili bilgiler toplamaya ve türlerine göre ayırmaya başlarlar, böylece koleksiyonerliğe ilk adımlarını atmış olurlar. Antika koleksiyonculuğu 20. Yüzyılda bütün dünyada, büyük ilgi gören bir uğraş haline gelmiştir.

Antika toplamaya nasıl başlanır?

Yerel antikacılardan yardım isteyin

Herhangi bir yeni girişimin ilk adımları bazen en gergin ve rahatsız edici olabilir. Antika koleksiyonculuğunda ilk adımlar dikkatli atılmazsa paraya mal olabilir. Antika toplamaya başlamaya hazır olduğunuzda, aynı ilgiyi paylaşan insanlarla aynı hizada olmak iyi bir fikirdir.

Yerel gazeteye bakın veya çevrimiçi olun ve hikayeler paylaşan, diğerlerini özel fırsatlara yönlendiren ve temel olarak üyelerinin çıkarlarını gözeten ve üyelerin aradığı şeylere dikkat eden antika koleksiyoncu grupları bulmaya çalışın.  Antikalar hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz üzülmeyin.
Yerel antikacılardan çok şey öğrenebilirsiniz. Ancak hafta sonları, yeni başlayan bir kişi olarak yerel antikacıları rahatsız etmeniz çok mantıklı olmayacaktır. Çünkü bu, genellikle müşterilerin işlerine ara verdiği ve en iyi fırsatları aradıkları haftanın en yoğun zamanıdır. Bunun yerine, önceden arayın ve antika koleksiyonculuğu konusunda yeni olduğunuzu ve bazı sorular sormak istediğinizi bildirin. Muhtemelen önce birkaç adımda size yol göstermekten daha fazla istekli olacaklar ve büyük olasılıkla, işlerin en yavaş olduğu hafta ortası döneminde gelmenizi isteyeceklerdir.

Antikalar hakkında bol bol okuyun

Yapılacak bir sonraki şey, antika koleksiyonculuğu üzerine bazı kitaplar satın almak ve okumak. Oku oku oku. Ne kadar çok okursanız, üreticiler, stiller, ahşaplar (mobilya için), belirli eşyaların dövülmesi için kullanılan metaller ve işçilik ve güneşin altında antikalar hakkında bilmek isteyebileceğiniz diğer her şey hakkında daha fazla şey öğreneceksiniz.

Antika koleksiyonculuğu üzerine yüzlerce kitap var ve hepsini okumanıza gerek yokken, diğer antika koleksiyoncularının çoğunun en önemli ve daha iyi yazılmış olduğunu düşündüğü şeylere odaklanmalısınız. Bulduğunuz gruplara ve dükkan sahiplerine biraz tavsiye isteyin. Ne kadar çok okursanız, kullanılan terimler, belirtilen dönemler ve bir antikayı diğerinden daha değerli kılan şeyler konusunda o kadar rahat olursunuz. Bazen bir öğenin doğal aşınması, ona ahşap dükkanından yeni çıkmış gibi görünen bir şeyden daha fazla değer verir. Diğer öğeler, yalnızca bozulmamış görünüyorlarsa gerçekten değerli kabul edilecektir.

Daha sonra, üzerinde herhangi bir çalışma yapılmışsa, öğenin yenilenme şekli vardır. Modern vernikler ve cilalar, düzgün uygulanmadığında veya yanlış cila kullanıldığında antika değerini gerçekten azaltabilir. Bazı eşyalarda antikayı değerli kılan önemli özellikler eksik olacaktır. Bakmanız gereken şeyleri bilmiyorsanız, harika olduğunu düşündüğünüz bir anlaşmanın kaybeden tarafı olabilirsiniz.

Antikalar her zaman pahalı olmak zorunda değildir!

Antika toplamak için her zaman elinizden korkutucu miktarda büyük paralar çıkması gerekmez. Antikalara ilgili, yeni başlayan biriyseniz, kendinize antikacılığı yeni bir hobi gibi düşünüyorsanız veya mükemmel antika koleksiyonuyla evinize biraz tarih eklemek istiyorsanız, bu ipuçları başlamanıza yardımcı olabilir.

Madeni paralardan saatlere ve çizgi romanlara kadar, toplanacak binlerce farklı antika türü var. Sizin için doğru koleksiyonu seçmenin anahtarı, neyi sevdiğinizi bilmektir. Tatil için eğlenmeyi seviyorsanız, antika gümüş koleksiyonu isteyebilirsiniz veya sadece evinizi çeşitli antika mobilyalarla doldurmak isteyebilirsiniz.

Hangi eserlere ya da eşyalara ilginiz olduğunu keşfedin

Eşyaları araştırmaya veya bir antika dükkanındaki eşyaları incelemeye başlamadan önce, nelerden hoşlanabileceğinizi keşfetmek için biraz zaman ayırın. Kendinize şu soruları sorarak başlayabilirsiniz; Antika koleksiyonunuzla ne yapmayı planlıyorsunuz? Bu eşyaları evinizde mi kullanacaksınız? Özellikle keyif aldığınız bir dönem var mı? Örneğin, Viktorya dönemine ait eşyaları sever misiniz? Dikişle ilgili antikalar veya el aletleri gibi belirli zaman türlerinden etkileniyor musunuz? Bir bit pazarından veya dükkandan geçerken gözünüze ne tür şeyler çarpıyor? Bu şeylerin ortak noktası ne? Çoğu durumda, bir öğenin “antika” olarak kabul edilebilmesi için en az 100 yaşında olması gerekir. Bundan daha genç bir şey hala koleksiyonluk ve değerli olabilir, ancak “eski”dir. Antika satın alacak veya satacaksanız bu ayrımı anlamak çok önemlidir, çünkü bir öğenin yaşı, değerini belirlemede önemli bir faktör olabilir. 

Antika Satın Alırken Mutlaka Pazarlık Yapın

Pazarlık Fiyatı

Antika koleksiyonculuğu aslında en iyi eşyaları bulmak ve onları en iyi fiyata almakla ilgilidir. Antikacılar, eşyalarının değerinin ne olduğunu bilirler ve aynı zamanda müşterilerinin birçoğunun da tutumlu olduğunu ve eşyaların değerini anlarlar. Fiyatta genellikle bir miktar boşluk vardır ve ürün için tam fiyat ödemeyi düşünmemelisiniz.

Antikalarla ilgili bir şeyi hatırlayın, onlar yakın zamanda üretilen şeyler değiller. Bu ürünler yıllar önce yapılmıştır ve fiyat ve değer biraz özneldir. Antikacılar, eşyaları için en fazla karı elde etmek isterler, ancak bu, makul bir teklifi geri çevirecekleri anlamına gelmez. Makul, birçok insan için birçok şey ifade edebilir. Bir antikacıya girerseniz, istediğiniz bir şey bulursanız ve yarı fiyatına teklif ederseniz, makul değilsiniz. Yüzde on ya da on beşi aldıysanız ve bu teklifi yaptıysanız, makul davranıyorsunuz. Bir antika satıcısı ya evet, hayır diyebilir ya da başka bir teklife karşı çıkabilir. Unutmayın ki burada müşteri sizsiniz. İstemediğiniz hiçbir şeyi satın almak zorunda değilsiniz. Fiyatı tartışın ve krupiye pazarlık yapmaya istekli değilse, fiyatı ödeyebilir veya yolunuza devam edebilirsiniz. Sormaktan zarar gelmez.

Antikalar Ve Antikacılık Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bir eşyanın antika olup olmadığı hakkında hiçbir fikrim yok. Ben ne yaparım?

Antika olabilecek bir eşyanız varsa, onu yakınınızdaki bir antikacıya götürün. Beğendiğiniz bir ürün bulduysanız ve antika olduğunu doğrulamak istiyorsanız, bilen birini getirin ve değerlendirmesini sağlayın.

Antikalar zamanla değer kazanır mı?

Bu, öğeye, kaç tane yapıldığına, duruma ve bir dizi başka faktöre bağlıdır.

Antikalar mobilya dışında eşya olabilir mi?

Çoğu meslekten olmayan kişi, antikaları yalnızca mobilya olarak düşünür. Bu gerçeklerden uzak. Antikalar, yetmiş beş yıldan daha uzun bir süre önce yaratılmış, yapılmış veya inşa edilmiş herhangi bir şey olabilir.

Gerçekten sevdiğim bir eşya var ama antika olup olmadığını bilmiyorum. Nasıl söyleyebilirim?

Dışarıda bir şey olduklarında antika olarak geçirilen birçok eşya var. Kendinizi yanlış yönlendirilmekten korumanın tek gerçek yolu, kendinizi antikalar konusunda eğitmektir. Bölgenizdeki antikacı gruplarla arkadaş olmak ve sorular sormak da harika bir fikir.

Eğer antikalarla ilgili bilginiz yoksa ve elinizde antika olabileceğini düşündüğünüz, anneannenizden, dedenizden kalan aile yadigarlarınız varsa bize getirin ve bir inceleyelim, size en iyi fiyatları vereceğimizden şüpheniz olmasın! 

İlginizi Çekebilir:

Antika Eşya Ve Eski Eşya Aynı Şey Mi?

Antika Eşya İstanbul

Antika Eşya Satmak İstiyorum

Antika Eşya Alanlar

Levazım Antika Eşya Alanlar