Bir eşyanın antika olarak kabul edilebilmesi için öncelikle tarihe tanıklık etmiş olması ve nadir bulunan bir eşya ya da obje olması gerekir. Resim, heykel, mobilya, mutfak eşyası, saat gibi farklı objeler de antika olarak bir değer taşıyabilir. Eski tarihlerden kalma, belli tarihsel bir dönemden izler taşıyan antika eşyalar insanların bu konuya duyduğu büyük merak sayesinde koleksiyon haline gelmiştir. Koleksiyoncular en çok: Cam eşya, saat, metal eşya, mobilya, seramik ve porselen eşya, halı ve kilim, avize, tablolar, pul, eski paralar, radyo, daktilo, el yazması kitaplar, eski çizgi romanlar, taş plak, pikaplar vb. eşya ve objelere ilgi göstermektedirler. Antika satışı kolay bir konu değildir, her şeyden önce bir eşyanın veya objenin antika olup olmadığı dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. Antika satan yerler genellikle uzman kişilerle birlikte çalışarak kendilerine gelen eşyanın antika değerini ortaya çıkarmaya gayret ederler. Antika alan yerler de aynı şekilde kendilerine gelen eşya ve objeleri dikkatli ve titiz bir inceleme sürecinin ardından kabul ederler. Eğer siz de antika satmak istiyorum diyorsanız bunun için öncelikle sahip olduğunuz eşyanın antika değerinin olup olmadığından emin olmalı bunun için güvenilir bir yerle çalışmayı düşünmelisiniz. Sizler için antika, antika satışı, antika eşyalar konusunda bilgilendirici bir yazı hazırladık.

 

İçindekiler

Antika Nedir?

Antika eşyanın tek bir tanımı veya şekli yoktur, pek çok tür ve şekilde antika eşya olabilir. Kimi zaman bir tablo, kimi zaman bir mobilya, kimi zaman bir saat, kimi zaman tamamen farklı bir obje de antika değeri görebilir. Eşyanın veya objenin kırık ya da kullanılamaz halde olması onun antika bir değeri olmadığı anlamına gelmez. Ancak iyi korunmuş, bütünlüğünü koruyan bir antika eşyanın maddi değeri daha fazla olacaktır.

Bir eşyanın veya objenin antika sayılabilmesi için sadece eski olması yeterli değildir, bunun yanı sıra nadir bulunan ve belli bir dönemi yansıtan bir eşya olması da gerekir. Sahip olduğunuz eşya 200 yıllık olsa bile her yerde bulunması kolay bir eşya ise sadece eski eşya olarak kabul edilecektir.

Bir eşyanın antika olup olmadığına sadece konu hakkında uzman olan kişiler karar verebilir. Antika eşyanın değeri ise o eşyanın ait olduğu döneme, ustasına ve nadir bulunmasına göre değişir. Eski eşyaların birçoğunda onu yapan veya üreten ustasının damgası veya bir işareti bulunur bu da antika eşya ile ilgili daha detaylı bilgi verebilir.

 

Bir Eşyanın ya da Objenin Antika Sayılabilmesi İçin Gerekli Olan Özellikler

Antika eşyalar genellikle önemli tarihi kişiliklere ya da belli bir tarihsel döneme ait parçalar olmaktadır. Bunun haricinde uzun yıllar boyunca iyi muhafaza edilmiş eşyaların da zaman içerisinde antika değeri kazanması mümkündür.

Antika eşyalar ait oldukları döneme göre isimlendirilirler. Örneğin, bir İngiliz antika eşyası, Kral Edward ya da Kraliçe Victoria dönemlerinde yapıldığı için bu isimlerle anılabilir. Bir eşyanın antika sayılabilmesi için bir diğer önemli husus da yapıldığı yerin ve zamanın kanıtlanması gerektiğidir. Eşyalarda nerede ya da hangi usta tarafından yapıldığını gösteren işaretler de bulunabilir, bu da eşyanın veya objenin antika olduğu kanıtlanmış olur. Üzerinde herhangi bir işaret bulunmayan antika eşyaların nerede ve ne zaman yapıldığı ise ancak uzmanlar sayesinde anlaşılabilir. Antika uzmanları eşyanın veya objenin malzemesine, modeline, renklerine ve işçiliğine bakarak eserlerin antika olup olmadığını anlayabilmektedir.

 

Antika Eşyaların Değerleri Nasıl Belirlenir?

Antika eşyaların maddi değerleri büyük oranlarda farklılık gösterebilir. Maddi değerler arasındaki bu fark eşyaların nasıl korunduğu, ne kadar az bulundukları, hangi döneme ait oldukları, hangi ustanın elinden çıktıkları gibi faktörlerden kaynaklanır. Antika bir eşyanın maddi değerinin yüksek olması için çok eski dönemlere ait olması şart değildir. Günümüze yakın bir zamanda üretilmiş, ancak son derece nadir bulunan bir eşya da antika değeri taşıyabilir. Antika eşyaların değerini anlamak çok kolay değildir. Eğer elinizde antika değeri taşıdığını düşündüğünüz bir eşya varsa bunu anlamanın en iyi yolu bu işin uzmanlarından görüş almaktır.

 

Antika Eşya Nasıl Satılır?

Elinizde bulunan, antika değeri taşıdığını düşündüğünüz eşyalarınızı kullanmıyor olabilirsiniz, sizin için manevi bir değere sahip olmayabilir. Ancak antika değer taşıyan bir eşya ise hem maddi değeri yüksek hem de onu koleksiyonuna katmak isteyen antika meraklıları olabilir. Antika eşyalar konusunda hiç bilginiz yoksa antikacılardan veya antika eşya uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Mesela evinizde bulunan ahşap oymalı bir koltuğu veya bir vazoyu satarak çok para kazanabilirsiniz. Bunun için en önemli kriter eşyaların antika değeri taşıyor olmasıdır.

Antika eşyaların nerede ve nasıl satılacağı ile ilgili bir araştırma yaparak sahip olduğunuz eşyalardan iyi paralar kazanabilirsiniz. Satış yapmanın bir hayli güç olduğu antika sektöründe antikacılar ile anlaşarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu işlem için yapmanız gereken tek şey güvenilir bir yer ile çalışmaktır.

 

Antika Eşyalarımı Nereye Satabilirim?

Antika eşyalarının ve objelerin değerlerini uzman kişiler belirleyebilir. Antika eşyalar oldukça yüksek değerlere satılabildiği ve alan kişiler için önemli bir yatırım aracı olması nedeniyle doğru kişilerle çalışılması oldukça önemlidir. Güvenilir ve doğru firmalarla çalıştığınızda her iki taraf da alım-satım işinden kazançlı çıkmaktadır. Burak Spot, uzman kişilerle çalışarak antika eşyalarınızın belirlenmesinde ve değerinde satılmasında sizlere yardımcı olmaktadır.

Antika eşyanın değerinin belirlenmesi, durumunu değerlendirilmesi, gerekli tespitlerin yapılması sürecinin son aşamasında sizlerle bir araya gelinerek, anında ödeme ile antika eşyalarınız alınır ve yeni sahipleriyle buluşması için mağazamıza getirilir.

Burak Spot sadece ikinci el eşyalarınız için değil antika eşyalarınız için de aynı özeni gösteriyor. Sizi doğru kişilerle bir araya getiriyor, sahip olduğunuz eşyanın antika değeri taşıyıp taşımadığının belirlenmesinde ve hak ettiği değere satılmasında size yardımcı oluyor. Oldukça zorlu bir alan olan antika eşya alım satımının tüm aşamalarında size destek sağlıyor. Eğer elinizde antika değeri taşıdığını düşündüğünüz, kullanılmayan eşyalarınız varsa telefon numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.