Bulaşık makinesi kokusu nasıl giderilir öğrenin ve bu basit ipuçlarıyla gelecekte ortaya çıkabilecek kötü kokulardan kaçının.

İşi temizlemek olan bir makinenin kendi kendini temizleyememesi tuhaf bir bilmecedir. İşleri ne kadar otomatikleştirdiğimiz önemli değil, eski moda temizlik hala en doğru teknik. Bu nedenle, bulaşık makineniz hoş olmayan bir koku yaymaya başlarsa, devreye girmek ve mutfaktaki bu en büyük yardımcınızı köşe bucak temizlemek sizi görevinizdir.

Bu doğru, bulaşık makinenizin bile ara sıra iyi bir temizliğe ihtiyacı var. Endişelenmeyin bu iş göründüğü kadar zor değil. Bunu 5 kolay adıma ayırdık ve tüm bunları neden yapmanız gerektiğini bile açıkladık.

İçindekiler

Bulaşık makinem neden kokuyor?

Bulaşık makinelerinin koku yapmasının sorumluları genellikle şunlardır:

  • Filtrelerde ve yarıklarda sıkışmış, makinenin içinde dolaşan yiyecek artıkları
  • Bakteri üremesine yol açabilecek yağ birikmesi
  • Tıkanmış parçalar veya genel ihmal nedeniyle durgun sudan kaynaklanan küf

5 kolay adımda bulaşık makinesi nasıl temizlenir

Bulaşık makinesi kokusunun izini sürmek ve kokuları sonsuza kadar en etkili şekilde nasıl yok edeceğinize dair önerilerimize göz atın. Bunu bulaşık makinenizin dişlerini fırçalıyormuşsunuz gibi düşünün. En iyi diş macununu ve gargarayı kullanırsanız, anında daha ferah bir nefes alırsınız.

 1.Bulaşık makinenizin tahliye filtresini kontrol edin

Her şeyden önce – bulaşık makinenizin filtresini nasıl temizleyeceğinizi öğrenin. Bu genellikle makinenin altında bulunur, bu nedenle en iyi şekilde erişmek için alt rafı çıkardığınızdan emin olun. Filtreyi çıkarabilmeniz ve lavaboda sıcak su ve bulaşık deterjanı ile elde yıkayabilmeniz gerekir. Bulaşık makinelerinin kokmasının en yaygın nedenlerinden biri, burada sıkışan ve daha sonra makine içinde dolaşmaya devam eden yiyecek parçacıklarıdır. Bulaşık makinesinin tahliye filtresini temizlemek, orada sıkışan ve bakteri üretmeye ve kokmaya başlayan yağ birikintileri ile birlikte bu kötü yemek artıklarını ortadan kaldıracaktır.

2.Tıkanıklığı açın + iç parçaları silin

Ardından, bulaşık makinesinin püskürtme kolunu ve tahliye hortumunu inceleyerek daha fazla yiyecek parçacığıyla tıkanmadığından emin olun. Bu temel bulaşık makinesi parçalarının tıkanması da istenmeyen kokulara katkıda bulunabilir çünkü bu, düzgün çalışmadıkları anlamına gelebilir. Püskürtme kolu/kolları veya tahliye hortumu tıkalıysa, geçiş yollarını temizlemek için sert bir fırça veya bir kürdan kullanın.

Ardından, yiyecek artıklarından dolayı küf oluşmadığından emin olmak için bulaşık makinenizin duvarlarının içini sabunlu bir bezle silin. Kapağın içini ve özellikle kapı menteşesinin bulunduğu alanı (kapı tamamen açıldığında en iyi erişilen alan) ve contayı kesinlikle sildiğinizden emin olun, burada gizli yiyecek parçaları ve pislik fark edilmeden kalabilir.

3.Kalan suyu boşaltın

Bulaşık makinenizi bir süredir kullanmadıysanız veya uzun süredir şehir dışındaysanız, bulaşık makinenizde kalan su bir suçlu olabilir ve kötü bir koku ya da küf oluşumuna neden olabilir. Bundan kurtulduğunuzdan emin olun.

4.Makineyi çalıştırın!

Bulaşık makinesi kokusu gerçekten çok belirginse, iki ayrı tur (tabii ki makine boşken!) çalıştırmak isteyebilirsiniz: İlk olarak, deterjan yerine beyaz sirke ve daha sonra yine bulaşık makinesinin dibine bolca serpebileceğiniz karbonat ile kısa bir tur çalıştırın. Dürüst olmak gerekirse, hafif kokular için biri veya diğeri yeterli olacaktır. Aynı anda hem sirke hem de karbonat kullanmayın! Her çevrimi sıcak suyla çalıştırdığınızdan emin olun. Bulaşık makinenizin son derece taze kokmasını sağlayacak bir bardak limon kabuğu ile de bir tur çalıştırabilirsiniz, ancak kabukların gideri tıkamadığından emin olun.

Sirke kokusundan nefret ediyorsanız, ilk temizleme döngüsü sırasında karışıma birkaç damla esans yağı ekleyebilirsiniz. Narenciye veya nane öneririz, ancak aşırıya kaçmayın. Birkaç damla yeterlidir.

Diğer bir hızlı ve kolay seçenek ise satın alabileceğiniz Bulaşık Makinesi temizleyicisini doğrudan bulaşık makinenizin deterjan haznesine sıkmak ve boş olarak çalıştırmaktır. Kireç ve yağ birikimini azaltmak ve mutfağınıza musallat olabilecek ürkütücü kokuları eninde sonunda ortadan kaldıracak olan büyük gıda parçacıklarının parçalanmasına yardımcı olmak için bu ürünleri ayda bir kez düzenli olarak kullanmanızı öneririz.

Ve ne yaparsanız yapın, ne kadar kötü kokarsa koksun bulaşık makinenizin içinde çamaşır suyu kullanılmasını önermiyoruz! Çamaşır suyu oldukça aşındırıcıdır ve değerli cihazınızın paslanmaz çeliğini aşındırır.

5.Kurumasını bekleyin.

Bulaşık makinelerinin bile biraz nefes alması gerekir. Bulaşık makineniz gerçekten sağlam bir conta içerir. Bir düşünün: Her kullanımda yaklaşık bir buçuk saat kadar durmaksızın buhar ve suyun etrafında dönen dik bir kutu. Sızdırmazlık birinci sınıf olmasaydı, mutfağınız bir çocuk havuzu olurdu. Sızdırmazlık çok güçlü olduğu için, bulaşık makinenizin içinde kalan su sıkışabilir ve asla kurutmayı düşünme fırsatı bulmaz. Bu nedenle, temizleme döngüsünü çalıştırmayı bitirdiğinizde, bulaşık makinesinin kapağını açın ve gece boyunca tamamen kurumasını bekleyin. Havayla kurutma işlemini başlatmak için, kenarlardan ve contadan emin olarak, kapağın içini temiz, kuru bir bez veya havluyla nazikçe silebilirsiniz.

Veya…

Makinenizin sürekli olarak mutfağınızı kötü kokularla buluşturmasından sıkıldıysanız Burak Spot’a gelerek veya bizi arayarak çilenize kesin şekilde son verebilirsiniz. Size sorun çıkaran makinenizi en uygun fiyattan alıyor ve size kokusuz, yepyeni bir makine alabilmeniz için gereken bütçe desteğini sağlıyoruz. Burak Spot’a 0 552 703 41 41 numaralı telefondan veya https://eskiesyaaliyoruz.com/iletisim/ internet sitesinden kolayca ulaşabilir ve yaşadığınız tüm sorunlara sizi tatmin edecek çözümlerle bir son verebilirsiniz.