Çamaşırlarınızın makineden olabildiğince temiz çıkması için çamaşır makinesinin temizlenmesi çok önemlidir. Hem doğal yöntemlerle hem de temizleme solüsyonları ile makinenizi temizleyebilirsiniz. Düzenli çamaşır makinesi temizliği, üzerinde fazla düşünmediğimiz işlerden biridir. Bu yazımızda sizlere çamaşır makinesinin tamburundan contalarına varıncaya kadar temizlenmesi, kötü kokuların giderilmesi konusunda rehberlik edecektir. Çamaşır makinesi bakımı oldukça pahalı bir işlem olduğu için temizliğini düzenli olarak yaparak bu masraf kaleminden kurtulabilirsiniz. Çamaşır makineniz giysilerinizi temizlemek için tasarlanmıştır, bu yüzden onu temizlemezseniz işini düzgün yapması pek mümkün olmaz. Endişelenmeyin çünkü çamaşır makinenizi temizlemek gerçekten çok kolay. Dahası, bu iş için ihtiyacınız olan birçok malzeme mutfak dolaplarınızda muhtemelen bulunuyordur. Bu nedenle, ister nazik sirke ve karbonat kullanın, ister bakterileri çamaşır suyu ile yok edin, size uygun şekilde temizlemek için birçok yöntemimiz var. Çamaşır makinesi satanlar birazdan size bahsedeceğimiz yöntemlerin pek çoğunu bilirler, makine alırken onlara danışmak iyi bir fikir olabilir. Unutmayın en uygun çamaşır makinesi, temizliği ve bakımı en iyi yapılmış makinedir. Çamaşır makinenizi uzun yıllar boyunca mükemmel çalışır durumda tutmak için hazırladığımız yazımızı mutlaka okuyun.

 

İçindekiler

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Her yüklemede çamaşır makinenize giren tüm deterjan, yumuşatıcı, vücut kiri ve pislik temizlenmezse zaman içerisinde birikir ve küf ve kötü kokular için mükemmel bir üreme ortamı oluşturur.

Temiz, iyi durumda bir makine için ayda bir kez yapmanız gerekenler:

Bir tur çalıştırın: Birçok yeni model, zamanı, sıkma devrini ve su sıcaklığını önceden ayarlayan özel bir temizleme döngüsüne sahiptir ve tek yapmanız gereken çamaşır suyu eklemektir. Sizinkinde bu program yoksa, deterjan gözüne yarım fincan çamaşır suyu ekleyin veya deterjan gözünü maksimum çizgiye kadar doldurun ve normal bir döngüyü sıcak suyla çalıştırın. Çamaşır suyu tek başına bakteri ve küfü öldürürken, deterjan gibi diğer kalıntıları çözemeyebilir. Çamaşır makineleri, için özel olarak hazırlanmış temizleyiciler, makinenizdeki yağlı birikintilerini ve sert su minerallerini de temizlemesi için tasarlanmıştır.

Ekstra durulama ve sıkma yaptırın: Temizleme döngüsü tamamlandıktan sonra, herhangi bir ağartıcı veya parçacık kalıntısının tamamen giderildiğinden emin olmak için yeni bir durulama ve sıkma devri yaptırın.

Deterjan gözünü temizleyin: Yeni makinelerin çoğunda deterjan gözleri çıkarılabilir, bu nedenle bunları çıkarın, ayırın ve sıcak su altında iyice yıkayın. Sıkışmış herhangi bir kiri veya kalıntıyı çıkarmak için yumuşak bir diş fırçası kullanın. Silin, kurulayın, yeniden birleştirin ve makineye takın. Hala ıslaklarsa, bir bezle silin veya tamamen kuruması için açık bırakın.

Lastik contayı ve tamburu silin ve kurulayın: Küflenmeyi önlemek için lastik contayı silerek temizleyin ve iyice kurulayın. Tamburdaki ve kapaktaki nemi de silin veya açık şekilde kurumaya bırakın.

 

Çamaşır Makinesindeki Kötü Koku Nasıl Önlenir?

Aylık temizlemenin yanı sıra, her kullanımdan sonra makinenin kapağını aralık bırakmayı alışkanlık haline getirin. Bu, havanın dolaşmasına ve küf kokularına neden olabilecek nemin giderilmesine izin verir. Güvenlik önlemi olarak çocukları ve evcil hayvanları açık makineden uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Temiz giysileri vakit kaybetmeden çıkarın: Bir yıkama döngüsü biter bitmez, tamburda küf kokusu oluşmasını önlemek için makineyi boşaltın.

Kalıntıları veya evcil hayvan tüylerini temizleyin: Evde tüy döken bir evcil hayvanınız varsa, birkaç tur çalıştırdıktan sonra çamaşır makinenizde evcil hayvan tüyü bulacaksınız. Evcil hayvan tüyü ve tambur tamamen kuruyana kadar makinenin kapağını açık bırakın. Ardından, elektrikli süpürgenizin yumuşak fırça ekini kullanarak kürkü çektirin.

Contayı kurulayın: Bebek çorabı gibi küçük parçaların sıkışmadığından emin olmak için contayı düzenli olarak kontrol edin ve küflenmemesi için bir havluyla kurulayın.

Kontrol panelini ve deterjan gözünü temizleyin: Nemli bir bezle kontrol panelini, kapak kolunu ve makinenin ve deterjan gözünün önünde, yanlarında ve üstünde gördüğünüz deterjan veya yumuşatıcı damlacıklarını silin. Hala ıslakken bu lekeleri veya birikintileri çıkarmak daha kolaydır, bu yüzden onları fark ettiğiniz anda silin. Bu, bakteri ve küfü uzak tutar ve makinenizin iyi görünmesini sağlar.

 

Çamaşır Makinesini Temizlemek için Çamaşır Suyu mu Yoksa Sirke mi Daha İyidir?

Bazıları çamaşır makinesini sıcak su ve sirke ile temizlemeyi önerirken, bazıları makineyi temizlemek için sirke kullanmanın yeterince etkili olduğuna inanmıyor. Tam güçlü sirke sert su birikintilerini çözebilir, ancak çamaşır suyu kadar tam bir mikrop öldürücü veya bu amaç için formüle edilmiş ürünler kadar iyi bir temizleyici değildir. Ayrıca, sirkeyi aşırı kullanmak hortumlar ve lastik contalar gibi bazı parçalara zarar verebilir.

Çamaşır makinesini karbonat ile temizlemeye gelince, bunun tamburdaki kokuları tazelemeye ve gidermeye yardımcı olduğu bir gerçektir, ancak bakterileri tamamen öldürmez veya makinenin derinliklerindeki birikintileri tamamen temizleyemez.

 

Çamaşır Makinesi Filtresi Nasıl Temizlenir?

Genellikle tambur kapağının altında, zemin seviyesinin hemen üzerinde bulunan çamaşır makinesinin filtresi, boşluklarda biriken tüm maddelerin (tüy, saç ve madeni paralar) pompaya ulaşmasını engeller. Yani önemli bir iş yapar. Ama, tıpkı deterjan çekmecesi gibi, küf ve mikropların büyümesi için harika bir yer olabilir ve bu da çamaşır makinenizin kokmasına neden olabilir.

Sabitlenmiş ise kapağı ve filtreyi nasıl çıkaracağınızı öğrenmek için çamaşır makinenizin talimatlarına bakın. Kullanım kılavuzu ayrıca filtrenin nasıl temizleneceğini de açıklamalıdır. Giderden olabilecek sızıntılar için altına havlu serdiğiniz bir kap veya tepsi kullanın. Kapağı dikkatlice çıkarın. Filtreyi iyice temizleyin, içeride birikmiş olabilecek tüm yabancı maddeleri çıkarın ve sonra filtreyi ve kapağı yeniden yerine takın.

 

Tüm ikinci el beyaz eşya ihtiyaçlarınızda olduğu gibi 2. El çamaşır makineleri için de doğru adres Burak Spot. Gerekli tüm temizlik ve bakım işlemleri yapılmış, uzun yıllar sorunsuz kullanabileceğiniz çamaşır makinesi modellerimizden bütçenize uygun olanı hiçbir sorun yaşamadan alabilirsiniz. Çamaşır makinelerinizi satmak istediğinizde de Burak Spot yanınızda, tek yapmanız gereken telefon numaralarımızdan bizlere ulaşmak.