Yaşam alanlarımızın dekorasyonunda tamamlayıcı etkiye sahip olan, yapılış şekline göre oldukça kıymetli türleri bulunan ve koleksiyon parçaları arasında da yerlerini alan el dokuma halılar bugün ki konumuz olacak. Meraklılarının çokça araştırmalar yapmasına sebep olan ve yapılışlarındaki emek ile kıymeti günden düne artan el dokuma halılar herkesin yaşam alanlarında görmek istediği kıymetli aksesuarlardandır.

El halıları, farklı çeşitler ve zengin renklere sahip olmaları ile birçok dekorasyon zevkine hitap eden ürünler arasındadır. Dokuma halılar hakkındaki en önemli nokta el emeği ile yapılmış olmasıdır. Bu sebepten günden güne değeri artan ve kıymetlenen el dokuma halılar aynı zamanda eskilerden günümüze ulaştırılarak koleksiyon parçaları haline gelmiş ve antika halılar kategorisinde kendilerine yer bulmuşlardır. El halısının kıymeti üretim sürecinin zorlu ve uzun olmasından kaynaklıdır. Bu noktada el halısı nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek konuyu netleştirecektir. El halısı makine halılarından farklı olarak halının kumaşının tezgaha yerleştirilerek işlenmesi ile başlar. Tezgah burada kasnak görevi görür. El dokuma halısının yapılışındaki en zor kısım ise düğüm atma kısmıdır. Burada halıyı dokuyan kişinin marifeti görülmektedir. Ülkemizde kullanılan iki çeşit düğüm türü mevcuttur. Bunlar Türk ve İran düğümüdür. Türk düğümü uzun ömürlü olması ile meşhurdur. İran düğümü ise çiçek ve motiflere uygundur. Her iki türde halı üzerinde oldukça güzel durmaktadır. Halıya hangi düğüm türü ile başlandıysa bitirilene kadar devam edilir ve dokumanın bitirilmesinin ardından oluşan halıya ham hal denir. Bu noktada halıya örgü teknikleri uygulanır ve yıkamaya verilerek son halini alır.

 

El dokuma halı nerelerde satılır?

El dokuma satan yerler ülkemizde oldukça fazladır. Tarihi çarşılardan, halı mağazalarından ve daha birçok halı satışının olduğu yerden el halısı almak mümkündür. El halısı satan yerler ziyaret edilerek dokunan halı hakkında detaylı bilgi alabilir, desenleri ve motiflerini yakından inceleyebilirsiniz. El dokuma halılarının üretim aşamasının tamamen el yapımı olması ve verilen emeğin üst düzey olmasından dolayı maliyeti yüksek olabilmektedir. Eğer daha uygun fiyatlı bir alternatif arıyorsanız 2.el el halısı saten yerleri ziyaret ederek ikinci el dokuma halı fiyatlarını kontrol edebilir ve ürünleri yakından inceleyebilirsiniz. Bu mağazalardaki ürünler kullanılmış el halısı olarak bulunmaktadır. Daha öncesinde başkası tarafından kullanılan el halıları, kontrolleri yapılarak ikinci el halı satan mağazalar tarafından alınır ve tüketici ile buluşturulur.

İkinci el dokuma halı satan yerler aynı zamanda kullanılmış el halısını satmak isteyenler veya antika halımı satmak istiyorum diyenler için de ürün alımı yapmaktadır. Kullanılmış el halısı alan yerler ile iletişime geçerek halınızın durumu, türü hakkında bilgi verebilir sonrasında ürünün fotoğraflarını göndererek fiyat alabilirsiniz. Uygun gelmesi dahilinde kullanılmış el halınızı alması için ikinci el el halısı alan mağaza ile iletişime geçerek halınızı satabilir ve nakite çevirebilirsiniz.

 

Eğer siz de antika halı satmak istiyorum veya kullanılmış el halısı satmak istiyorum diyorsanız sektördeki uzmanlığımız ve en iyi fiyat garantimiz ile Burak Spot olarak yanınızdayız. Bununla beraber ikinci el dokuma halı almak istiyorum diyenler için de geniş ürün seçeneklerimizi görmeniz için sizleri mağazamıza bekliyoruz. İletişim