Eski Eşya Satarken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Eski Eşya Satarken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Evlerinizde, iş yerlerinizde, depo veya ofisinizde bulunan eşyalarınızı nasıl satabileceğinizi biliyor musunuz? Peki nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bir fikriniz var mı? Hiç merak etmeyin detayları tek tek sıralayacağız. Eski eşya satarken dikkat edilmesi gerekenler adım adım anlatacağız. İşte başlıyoruz.

İçindekiler

Doğru Esnafı Bulun

Nerede yaşıyorsanız size en yakın, en iyi hizmeti alabileceğiniz, dürüst bir esnafla çalışmalısınız. Bunun için internetten yardım alabilirsiniz. Eski eşya alanlar için bir araştırma yapın ve haritalar üzerinden en çok yorum, yıldız alan firmayı tercih edin.

Çalışmaya karar verdiğiniz esnaf ne kadar tecrübeli ise o kadar iyi hizmet ve fiyat alabilirsiniz. Eğer sosyal medya hesapları varsa bunları takip edebilir, ne tür eşyalar aldıklarını, nasıl fiyat teklifi verdiklerini görebilirsiniz.

Süreci Teyit Edin

Çalışacağınız firma ile detaylı bir görüşme yapın. Nasıl hizmet verdikleri ile ilgili bilgi isteyin. Fiyatlandırmayı neye göre yaptıklarını, eşyaları yerinde görüp görmeyeceklerini sorun ve süreci iyi anlayın.

Önden Fotoğraf Gönderin

Muhtemelen eşyalarınızın fotoğraflarını göndermenizi isteyeceklerdir. Bu sizin de işinize gelen bir durumdur. Whatsapp üzerinden eşyaların fotoğraflarını göndererek yaklaşık bir fiyat teklifi isteyebilirsiniz. Böylece eşyalarınızın değerini yaklaşık olarak öğrenmiş, satıp satmayacağınıza karar vermiş olursunuz.

Eğer size teklif edilen fiyat tatmin edici ise kendilerini adresinize davet edebilir, eşyalarınızı yerinde görmelerini sağlayabilirsiniz. Çalışacağınız esnaf eşyalarınızı canlı incelediğinde bazı kusurlar bulabilir, bunlar sebebiyle teklif ettiği fiyatı düşürebilir.

Örneğin el halısı satacağınızı varsayalım ve halınız 6 metrekare Hereke halısı olsun. Halınız ilk aşamada fotoğraf üzerinden fiyatlandırılırken canlı olarak kusurlu sayılabilir. Solmuş, deforme olmuş, yırtıkları olan halıların değeri düşebilir.

ÖDEME VE NAKLİYE ŞARTLARINI SORUN

Eski eşya alanlar ile fiyat konusunda anlaşma sağlanırsa önden bir kapora alabilirsiniz. Bu sayede hem işi ciddiye bağlamış olur hem de kendinizi güvene almış olursunuz. Bu işi yapan firmalar nakliye ve taşıma işlemlerini kendi ekibi ile yapmaktadır ve sizden ücret talep etmezler. Kesinlikle ücret ödemeyin ve ücret kesintisini kabul etmeyin.

Eşyalarınız teslim edeceğiniz zaman kapora dışında kalan kısmı nakit isteyin. Eski eşya satarken dikkat edilmesi gerekenler neler bundan bahsetmeye çalıştık. Biz yıllardır tüm İstanbul genelinde bu işle meşgul olmakta, insanların satmak istedikleri ürünlere fiyat vermekteyiz. Bizi istediğiniz zaman arayabilir, el halısı, klasik mobilya, deri koltuk, plak, saat gibi pek çok eşyanızı satabilirsiniz.