Evinizdeki eski halılar mutlaka daha iyi günler görmüştür. Evdeki hiçbir şey halılar kadar yıpranmaz. Aile üyeleri ve evcil hayvanlar bütün gün üzerinde yürür, dışarıdan gelen bütün toz ve kir onun derinliklerine gömülür, bütün bunlar yetmezmiş gibi sürekli olarak üzerine kazara bir şeyler dökülür.  Zavallı halılar evdeki en çok çalışan eşyaların başında gelir. Halınıza hak ettiği bakımı sağlayarak onu her daim ilk günkü gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Eski halı, her geçen gün daha kötüye giderek yıpranmak zorunda değil. Eski halı bakımı konusunda gerekli bilgilere sahip olursanız daha çok uzun yıllar boyunca ayaklarınızın altında kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Üstelik günün birinde halınızı yenilemek için eski halınızı elden çıkarmaya karar verdiğinizde eski halı alanlar halınızın ne kadar yeni ve iyi durumda olduğunu görüp şaşırabilir. Eski halı satışı konusuna da değineceğimiz yazımızda size çok kıymetli halı bakım ipuçları da vereceğiz.

 

İçindekiler

Ağır Nesnelerin Neden Olduğu Halı Ezikleri Nasıl Giderilir?

Ağır mobilyalar halınızın üzerinde derin izler bıraktıysa, halı liflerinin yumuşaklığını geri kazandırmak için birkaç yöntem vardır.

Halınızın Tüylerini Kabartın

Bir fön makinesi saçınıza hacim kazandırdığı gibi, aynı şeyi halı liflerine de yapabilir. Liflerin üzerine su püskürterek çukur veya göçük alanı nemlendirin. Fön makinesini halıdan yaklaşık 5-10 cm uzakta tutun ve sıcak havayı ileri geri hareket ettirirken lifleri ayırmak ve kabartmak için parmaklarınızı kullanın. Gerekirse işlemi tekrarlayın ve halıyı süpürerek işlemi tamamlayın.

Halı İpliklerini Nemlendirin ve Isıtın

Düzleşmiş veya göçük oluşmuş alan daha büyükse, lifleri ısıtmak için bir ütü kullanmak daha kolay olabilir. Pamuklu bir banyo havlusunu suyla ıslatın ve damlamayacak şekilde sıkın. Havluyu halının düzleştirilmiş bölgesine yerleştirin.

Bir buharlı ütüyü orta-yüksek ısıya ayarlayın. Ütüyü ıslak havlunun üzerine yerleştirin ve halı liflerini nemlendirmek için ütüyü havlu üzerinde yaklaşık bir dakika hareket ettirin. Havluyu çıkarın ve lifleri parmaklarınızla veya halı tırmığıyla kabartın. Gerekirse tekrarlayın ve alanı elektrikli süpürge ile süpürün.

Küçük Ezikler İçin Buz Küpü Kullanın

Halıda ezik olan bölgeye bir veya iki buz küpü koyun ve erimelerine izin verin. Bu bir saat kadar sürebilir. Halı tamamen ıslandığında, lifleri kabartmak için parmaklarınızı kullanın. Gerekirse tekrarlayın ve ardından elektrikli süpürge ile süpürün.

 

Halılar Nasıl Yeniden Kabarık Hale Getirilir?

Halı üzerinde düzleşmiş veya göçük oluşmuş geniş alanlar varsa veya tüm halı ezilmiş gibi görünüyorsa, liflerin esnekliği genellikle halı temizlenerek geri kazanılabilir. En kötü görünen bölgelerin üstesinden gelebilseniz de genel olarak derinlemesine bir temizlik, tüm halının daha parlak ve kabarık görünmesini sağlar.

Halıyı kabarık tutmak ve eski haline getirmek için dolapta sahip olabileceğiniz en iyi araç, güçlü bir elektrikli süpürgedir. Elektrikli süpürge, ezilmiş alanı gevşetmeye ve onu yeniden kabartmaya yardımcı olur.

Eğer tüylü veya kesik havlı bir halınız varsa, bir halı tırmığı edinin. Bu alet, tozları ve halı diplerinde birikmiş kiri elektrik süpürgesiyle çekilebilecek kadar yüzeye çıkarırken lifleri de kaldırmaya ve ayırmaya yardımcı olan esnek plastik dişlere sahiptir.

Karbonat ve Tuzla Hızlı Bir Temizlik Yapın

Halıyı elektrikli süpürge ile süpürün ve bire bir oranda karıştırılmış karbonat ve sofra tuzu karışımını halı üzerine bolca serpin. Bir sprey şişesi yardımıyla halıya su püskürtün ve karışımın liflere iyice işlemesi için naylon kıllı bir sert fırça kullanın.

Gevşemiş lifleri eski havlularla kurulayın ve halıyı kurumaya bırakın. Kalan karbonat ve tuzu çıkarmak ve lifleri kaldırmak için elektrikli süpürge ile iyice süpürün.

Sirke ve Su ile Temizleyin

Bir ölçü damıtılmış beyaz sirke ile üç ölçü soğuk suyu bir sprey şişesinde karıştırın. Halıyı elektrikli süpürge ile iyice süpürün. Halıyı küçük alanlara bölerek, çok nemli olana kadar sirke solüsyonunu halıya püskürtün.

Halı üzerinde çalışmaya başlamadan önce çözeltinin beş dakika boyunca çalışmasına izin verin. Çözeltiyi ve halıyı temizlemek için mikrofiber bezler kullanın. Bezleri sık sık sade suda durulayın. Halıyı havayla kuruması için bırakın ve lifleri kaldırmak için tekrar elektrikli süpürge ile süpürün.

Buharlı Temizleyici ile Temizleyin

Halı temizleyiciniz varsa veya kiralamayı tercih ederseniz, üreticinin talimatlarını izleyin ve halıyı buharla temizleyin. Lifleri ağırlaştıran birikintileri temizlemek halının daha kabarık görünmesini sağlar.

Ayrıca halıyı yıllık olarak derinlemesine temizlemek için halı temizleme şirketleriyle de irtibata geçebilirsiniz.

 

Halınızı Kabarık Tutmak İçin İpuçları

Halı pahalıdır ve değiştirilmesi kolay değildir. Uzun süre dayanabilir ve dayanmalıdır, ancak bakım önemlidir. İşte bazı önemli ipuçları:

Aşırı düzleşmeyi önlemek için mobilyaları ve ağır aksesuarları sık sık döndürün.

Ağırlığı dağıtmak için ağır eşyaların ayaklarının altında mobilya altlıkları kullanın.

Halıyı düzenli olarak elektrikli süpürge ile süpürün – en az haftada bir.

Eve getirilen kir miktarını azaltmak için giriş kapılarının içine ve dışına paspas koyun.

Mevsimsel olarak halılarınızı derinlemesine temizleyin.

 

Tüm ikinci el eşya alım-satım işlemlerinde yıllardır karşılıklı güven ilkesiyle çalışan Burak Spot, eski halılarınız konusunda da size hizmet vermekten mutluluk duyar. İyi durumdaki, kullanılabilir haldeki her tür halınızı alıyor, nakliyesini gerçekleştiriyor ve ödemesini anında gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra eğer 2. El halı almayı düşünürseniz de yanınızdayız. Temizlenmiş, bakımı yapılmış halılarımızı görmeniz için sizleri bekliyoruz.