Plak; 1880 yılında üretilmeye başlamış ve günümüzde hala üretimine devam edilen, üretiminde PVC malzeme kullanılan, daire şeklinde bir depolama ürünüdür. Plak, pikap veya gramofon denilen plakçalar aracılığı ile dinlenebilmektedir. Bu açıklamamız “plak nedir?” sorusunun cevabıdır.

Plaklar oldukça eski zamanlardan bu yana üretilmektedir. Bu nedenle yeni üretim olsa dahi her zaman nostaljik bir ürün olarak düşünülmektedir. Plak almak isteyen birçok kişinin tercihi ise eski plak olmaktadır. Bunun nedeni eski plaklardaki nostaljik ruhu yakalamak istemektir. Bunun yanında o dönemdeki kayıt teknolojilerindeki ses kalitesini dinlemekten keyif alan birçok kişi de mevcuttur. O zamanın karakteristik ses kaydı dinleyeni bu zamandan alıp götürmekte ve adeta bir zaman yolculuğu yaşatmaktadır. Günümüzde ise eski plaklar arasında çalışır vaziyette olanlarını bulmak gitgide zorlaşmaktadır. Bu nedenle eski plak satan işletmeler bulunduğunda sıklıkla ziyaret edilen mekânlar haline dönüşmektedir.

Eski plak alımı yapan yerler ve eski plak satışı yapan yerler aynı işletmelerdir. Bu tip işletmelerin ellerinde genel olarak kullanılmış plak yani ikinci el plak dediğimiz ürünler olur. Sonuçta satılan ürün oldukça eski zamanlardan günümüze ulaştığı için sizden önce kullanılmış olması oldukça normaldir.

 

Eski plak satın almak

Eski plak, ikinci el plak veya kullanılmış plak almak isteyenler eski plak satan işletmelerin arasından en iyi kaliteye sahip ürünlere sahip olanları tercih etmektedir. Eski plak satın almak oldukça dikkat gerektiren bir iştir. Almadan önce plak kontrol edilmeli, çalışır durumda mı, çizik var mı, kırık var mı dikkatli bir şekilde bakılmalıdır. Eski plak satışı yapan yerler; sadece plak ve pikap satışı yapan mağazalar, antikacılar, müzik dükkanları, ikinci el eşya mağazaları vb. yerlerdir.

Siz de ikinci el plak veya antika plak, eski plak satan yerler arıyorsanız Burak Spot internet sitesini ziyaret ederek veya bizi arayarak bizlere ulaşabilir ve eski eşyalar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Burak Spot İletişim