Plakların popülaritesi genç nesiller arasında her geçen gün artıyor. Bu nedenle, son yıllarda plak satışlarında gözle görülür bir artış var. Birçok insan eski plakları dinlemek için güzel pikaplar satın alıyor. Peki eski plakları yenileme, onlara bakım yapma, iyi durumda tutma adımlarını biliyor musunuz?

 

Hevesli bir plak koleksiyoncusuysanız veya plaktan müzik dinlemek sizin için ayrı bir zevkse, plaklarınızı yenileme ve onlara uygun şekilde bakma adımlarını bilmeniz önemlidir. Plaklarınızı bir ikinci el plak mağazasından satın alırsanız, muhtemelen oldukça iyi durumdadırlar (veya en azından çalınabilir durumdadırlar). Bununla birlikte, bazen eski plakları bir aile üyesinden veya bir arkadaşınızdan devralabilir ve durumlarından emin olamazsınız. Plakları yenilemek ve yeniden çalınabilir hale getirmek mümkündür, ancak bunu başarmak için biraz çaba göstermek gerekebilir. İşte eski plakları yenilemek, onlara bakım yapmak, tekrar sorunsuz şekilde çalınabilir hale getirmek için evde yapabilecekleriniz.

 

İçindekiler

Eski kayıtlar nasıl yenilenir?

 

  1. Bir plak temizleme seti satın alın.
  2. Ev yapımı bir temizleme solüsyonu yapın.
  3. Çizikleri gidermek için bir solüsyon kullanın.

 

Plak temizleme kitleri

 

Bir plağı düzgün bir şekilde yenilediğinizden emin olmanın bir yolu, internet üzerinden veya yerel plak mağazanızdan bir kayıt temizleme seti satın almaktır. Bu kitler tipik olarak bir kuru temizleme fırçasının yanı sıra bir vinil temizleme solüsyonu (ve muhtemelen bir bez) ile birlikte gelir. Bu, plaklarınızı yenilemenin en kolay yollarından biridir, ancak size biraz pahalıya mal olabilir.

 

Plaklarınızı temizlemek için fırça nasıl kullanılır?

 

Önce plak üzerindeki görünür toz veya kir birikintilerini temizlemek için kuru fırçayı kullanın. Yanlışlıkla çizmemek için fırçayı oluklar boyunca dairesel bir şekilde kaydırın. Ardından, bir bez üzerine temizleme solüsyonundan biraz püskürtün. Solüsyon püskürttüğünüz bezi kullanarak plağın yüzeyini hafifçe silin. Plağınızı çalmadan veya kabına geri koymadan önce solüsyonun tamamen kuruduğundan emin olun.

 

Ev yapımı temizleme solüsyonu

 

Pahalı temizlik kitini satın alacak gücünüz yoksa, her zaman kendiniz yapabilirsiniz. Bunu yapmanın birkaç farklı yolu var.

 

Ev yapımı temizlik solüsyonu nasıl yapılır?

 

Bazıları ¼ izopropil alkol, ¾ damıtılmış su ve birkaç damla bulaşık deterjanı kullanmanın işe yarayacağını söylüyor. Ancak damıtılmış ılık su ve birkaç damla bulaşık deterjanı içeren bir solüsyon kullanmanız da işinizi gayet iyi görür. Elbette, çözeltiye alkol eklemiyorsanız, plağı dikkatlice elle kurutmanız gerekeceğini unutmayın. Plak oyuklarında kalıntı veya partikül bırakmayacak yumuşak bir bez seçilmesi önemlidir. Plağınızı dikkatlice temizlemek ve kurutmak için tülbent gibi bir şey kullanabilirsiniz.

 

Çiziklerden kurtulmak

 

Artık plağınızı temizlemenin temellerini öğrendiğinize göre, çizikler hakkında konuşalım. Çizikler bir plakta düzeltilmesi zor bir şey olabilir ve çoğu zaman muhtemelen düzeltemeyeceğiniz bir şeydir.

 

Plaklardaki çizikler nasıl giderilir?

 

Burada size bazı çözümler sunacağız ama bunu yaparken çok dikkatli olmanız gerekiyor; Daha fazla çizik oluşturmak veya plağınızın kalitesinden ödün vermek istemezsiniz. Bazıları, bir kürdanı çiziklerin üzerine hafifçe gezdirmenin, çiziklere sıkışmış kalıntıların bir kısmının alınmasına yardımcı olacağını ve böylece kaydın düzeltilmesine yardımcı olacağını düşünüyor. Bunun çok riskli bir girişim olduğu açık.

 

Başka bir çözüm ahşap tutkalı kullanmaktır. Pikap üzerinde dönerken plağınızın üst kısmına ahşap tutkalı sürebilirsiniz. Kuruduktan sonra, hemen soyabilirsiniz. Bu, çiziklerin onarılmasına ve ayrıca kaydın derinliklerindeki kir ve kalıntıların toplanmasına yardımcı olabilir.

 

Seçeneklerinizi Dikkatlice Düşünün

 

Gördüğünüz gibi, plaklarınızı temizlemek ve yenilemek için birçok farklı yaklaşım var. Bunu nasıl yapacağınızın tamamen size bağlı olduğunu unutmayın. Bir plağı yenilemeyi planlıyorsanız, içinde bulunduğu durumu göz önünde bulundurun ve ardından buna dayanarak onu nasıl temizleyeceğiniz konusunda karar verin.

 

Uzun süredir bodrumda olduğu için bazıları çamurla kaplı, oldukça kötü durumda bir grup plağı temizlemek için, çok aşındırmamak amacıyla ilk olarak su ve biraz sabun bazı kullanmayı seçebilirsiniz. Memnun olana kadar katmanlardaki kiri ve kalıntıları dikkatlice silin. Bunu yaptıktan sonra, döner tabladaki 45’leri test edin ve çalışıp çalışmadıklarını kontrol edin. Birçoğu bu işlemden sonra gayet iyi çalabilir, ancak bazılarında onarılması gereken bazı çizikler olabilir.

 

Plaklarınıza ve sahip oldukları zengin tarihe değer veriyorsanız, onlara karşı çok dikkatli olmak ve onlara iyi bakmak istersiniz, bu nedenle plaklarınızı yenilemeden önce içinde bulundukları durumu değerlendirmek için zaman ayırdığınızdan emin olun. Onları yenilemenin plağa en az zarar verecek, sizi en az uğraştıracak ve en iyi yolunu düşünün.

 

Bütün bunları yapamayacağınızı düşünüyorsanız plaklarınızı, onların değerini bilecek, uygun şekilde bakımını yapacak ve size hak ettikleri değer üzerinden ödeme yapacak Burak Spot’a getirmeyi de düşünebilirsiniz. Böylelikle içlerindeki tarihi ve zenginliği onlara sizin kadar değer verecek başka insanlarla buluşturmadan önce en iyi bakımı gördüklerinden emin olabilirsiniz. Üstelik Burak Spot size plaklarınız için mümkün olan en iyi fiyatı sunacağını da garanti ediyor. Burak Spot’a 0 552 703 41 41 numaralı telefondan veya https://eskiesyaaliyoruz.com/iletisim/ adresimizden bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.