İkinci el eşya alımı son zamanların en popüler alışveriş yöntemleri arasında bulunmaktadır. Sıfır ürünlerdeki fiyat artışı ve sıfırdan yapılan üretimde harcanan su ve elektriğin doğada oluşturduğu etkileri azaltmak adına günümüz insanı 2.el ürünlere yönelmektedir. Peki, ikinci el eşya alımı nasıl yapılır, şimdi sizlere bu konu hakkında detaylı bilgi sunacağız.

 

İkinci el eşya almak ve satmak

Herkes ikinci el eşya alım veya satımı yaparken biraz zorlanır. Aldığı ürüne acaba bir sorun var mı diye güvenmeyen veya sattığı ürünün ücretini acaba alabilecek miyim diye düşünen birçok kişi ile karşılaşmak mümkün. Artık ikinci el eşya alım satım işlemleri için belge düzenleme şartı getirildi. Bu sayede insanlar eşyalarını satarken kendilerini güvende hissedebilecek. İkinci el eşya alan yerler veya spotçular için oldukça faydalı olan bu uygulama, bireysel satış veya alış yapan kişiler için de oldukça güven verici.

Belge içeriğinde alıcı ve satıcının adres ve kimlik bilgileri, işlemin yapıldığı tarih, eşya bilgileri ve özellikleri, fiyatları bulunacaktır. İkinci el eşya alım satım belgesi veya fatura kolluk kuvvetleri tarafından istendiğinde ibraz edilecek iki taraf için de bağlayıcı olabilecektir. Bu belge sayesinde satıcılar ve alıcılar aşağıdaki problemler ile karşılaşmadan güvenli bir alış – satış yapabilecekler.

 

  • Alıcı anlaşılan fiyat dışına çıkamayacak.
  • Anlaşılan eşyaların dışına çıkılmasının önüne geçilecek.
  • Alış veya satış sırasında eşyanıza zarar gelirse bu güvence altında olacak.
  • Hizmet bedeli adı altında sizden ücret talep edilmeyecek ve böyle durumlarda elinizde sizi kurtaracak, kendinizi savunabileceğiniz bir belge olacak. Çünkü üzerinde alıcının yani sizden eşyalarınızı alacak firmanın imzası, alacağı eşyaların listesi, anlaştığınız rakam yazılmış olacak.

 

İkinci el alım ve satımda belge şartı ile ikinci el alım ile ikinci el satışlar artık daha güvenli olacak.

Eğer sizin de ev eşyası, ofis mobilyası, bahçe mobilyası, beyaz eşya, klasik mobilya, gümüş, el halısı, plak gibi ikinci el eşya alımı yapan firma veya spotçu arayışınız varsa Anadolu yakası spotçu dendiğinde akla gelen ilk isim olan Burak Spot internet sitesini ziyaret ederek bizlere ulaşabilirsiniz. İletişim