Mezat nedir sorusuna verilecek cevap, müzayede veya açık artırma, mal veya hizmetleri teklif vermek suretiyle alıp satma sistemi şeklindedir – insanların bir mal veya hizmet için teklif vermesine ve en yüksek teklifi verene satmasına izin verir. Mezat dükkanı veya mezatçıda teklif sahipleri, sonraki her teklif bir önceki tekliften daha yüksek olacak şekilde birbirleriyle rekabet eder. Fiyat, birisi yeni, daha yüksek bir teklif verdiğinde artar, sonunda başka hiçbir teklif veren en son tekliften daha fazlasını teklif etmeye istekli olmazsa en yüksek teklifi veren satılan şeyi alır. Açık artırma, satıcı teklif edilen en yüksek teklifi kabul ettiğinde ve alıcı mal veya hizmetler için ödeme yaptığında ve bunların mülkiyetini aldığında tamamlanmış sayılır. İstanbul mezat ortamları da yukarıda tanımladığımız şekilde satışların yapıldığı yerlerdir. Hatta eski ev eşyası alan yerler, ikinci el eşya alan yerler de bu tür yerler içerisinde sayılabilir. Mezat, müzayede veya açık artırma ile ilgili merak edeceğinizi düşündüğümüz şeyleri derlediğimiz yazımızı okumanızı öneriyoruz. 

 

İçindekiler

Müzayede Tarihi

Müzayedelerin kökeni, Antik Yunanistan’da kadınların evlilik için açık artırmaya çıkarıldığı yaklaşık olarak MÖ 500 yılına kadar geri gidebilir. Bu dönemde kadınların müzayede sürecine girmeden evlenmeleri yasadışıydı. Müzayedeci, o gün müzayededeki tüm kadınlar arasında en güzel olduğu düşünülen kadınla satışa başladı. Açık artırma, teklif fiyatının satıcı tarafından belirlenen rezerv fiyattan fazla veya ona eşit olduğu sürece, en yüksek fiyattan başlayıp en düşük teklif bulunana kadar aşağı doğru giderek azalan bir fiyatlandırma yöntemini izledi. Alıcılar yeni eşleriyle anlaşamazlarsa, paralarını geri almalarına izin verildi.

1990’larda teknolojinin gelişmesiyle müzayedeciler ticaretlerinin verimliliğini artırmak için bilgisayar, cep telefonu ve faks makinesi kullanmaya başladılar. Bazı müzayedeciler, potansiyel alıcıların satışta olan ürünleri net bir şekilde görülebilmesi için ürünlerinin fotoğraflarını çeker ve büyük ekranlara yansıtırdı. 1995 yılında, ilk çevrimiçi teklif sitesi olan eBay, Amerika Birleşik Devletleri’nde açıldı ve müzayede işi için yeni bir aşama oluşturdu. Çevrimiçi açık artırmalar satıcılar arasında popülerdir çünkü çok sayıda potansiyel teklif veren, satmaları gereken hemen hemen her ürün için iyi bir fiyat almalarını kolaylaştırır. Alıcılar, aralarından seçim yapabilecekleri geniş bir ürün yelpazesine sahip olmayı ve satın almak için aradıkları hemen hemen her şeyi bulabilmeyi sever.

 

Müzayede Süreci

Bir müzayede başlamadan önce, potansiyel alıcılara genellikle indirimdeki ürünleri kontrol etmeleri ve durumlarını incelemeleri için bir ön izleme süresi verilir. Ön izleme süresi, müzayede gününden önceki akşam veya başlamadan birkaç saat önce ilan edilebilir. Potansiyel alıcılar tüm ürünleri inceledikten ve tekliflerini vermekle ilgilendikten sonra, müzayedeciye kaydolmaları gerekir. Kayıt işlemi, alıcının telefon numarası, adres ve pasaport veya ehliyet numarası gibi kimlik bilgileri gibi bilgilerini gerektirir. Her kayıtlı teklif sahibine, tüm katılımcıları tanımlamak için kullanılan bir numara içeren bir teklif veren kartı verilir.

 

Bir zil sesi geleneksel olarak bir müzayedenin başlangıcını işaret eder. Müzayedeci, satılık eşyanın kısa bir tanımını verir ve makul bir açılış fiyatı olarak gördüğü bir fiyatla teklif vermeye başlar. Alternatif olarak, satıcı kabul edeceği bir minimum teklif fiyatı belirlemiş olabilir ve teklif orada başlar. Teklif sahipleri daha sonra her teklif bir sonraki tekliften daha yüksek olacak şekilde tekliflerini duyururlar. Teklif sahipleri, teklif fiyatlarını ilan etmek için teklif veren kartlarını kaldırır, böylece müzayedecinin teklifi kimin verdiğini belirleyebilir. Daha fazla teklif olmadığında süreç sona erer ve en yüksek teklifi veren alıcı ürünü alır. En yüksek teklifi veren, teklif fiyatını ödedikten hemen sonra öğenin mülkiyetini alır.

 

İstanbul Mezatları

İstanbul’da haftanın her günü düzenli olarak haftalık mezatlar düzenlenmekte, kimisi Üsküdar’da kimisi Balat’da kimisi Beyoğlu’nda kimisi de belki de önünden geçerken dahi fark etmediğiniz bir antikacı dükkanında. Bu mezatlara istediğiniz takdirde ücretsiz olarak katılabilir teklif usulü satışa sunulan ürünlere uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz. İstemeniz halinde satmayı düşündüğünüz eşyalarınızı bu mezatlarda satışa sunabilirsiniz. Mezatlar sadece para kazanmak için yapılmıyor, aynı zamanda antika ve sanatseverlerin bir araya gelip muhabbet edebildikleri bir ortam da sunuyor. Mesela Üsküdar ve Fatih Balat’ta, antika ve değerli kullanılmış eşyaların satıldığı dükkanlarda düzenlenen mezatlar, insanların tanışıp kaynaştıkları samimi ve sıcak dostlukların kapısını açıyor.

 

Bir Mezatta Hangi Ürünler Alınıp Satılır?

Mezatlarda her türlü ürünün alım satımı yapılabilir. Sanat eserlerinden antika eşyalara, ikinci el eşyalardan kitaplara kadar her türlü ürünün satışının yapıldığı mezatları bulmak mümkündür. Mezatlarda en çok satılan ürünleri kısaca saymak gerekirse: Tesbihler, Antika eşyalar, Kitaplar, Efemera, Kıymetli kağıtlar, Resim ya da heykel gibi sanat eserleri, El işi ürünler, İmzalı ürünler, Eski paralar, vs.

Bu ürünler arasında nadide olan ve az sayıda kalmış ürünler için daha fazla mezat düzenlenmektedir. 

 

Burak Spot’ta müzayede olmadan üstün kalitede ikinci el eşyalar alabilir, dilediğiniz takdirde satmak istediğiniz ikinci el eşyalarınızı rahatlıkla satabilirsiniz. Burak Spot’un uzman elemanları tarafından kontrol edilen ve gerekli tüm bakım işlemleri yapılan ikinci el eşyaları sıfır eşya alır rahatlığında alabilir ve uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan tüm alım-satım işlemleri için hizmetinizdeyiz, İstanbul’un en güvenilir ikinci el eşya alan yerlerinin başında gelen Burak Spot nakliye de dahil olmak üzere ihtiyacınız olan tüm hizmetleri eksiksiz olarak sunmaktadır.