Kaliteli Koltuk Takımı Tercihi Nasıl Yapılır

Kaliteli Koltuk Takımı Tercihi Nasıl Yapılır

Kaliteli koltuk takımı tercihi nasıl yapılır başlıklı yazımızda sizlere önemli ve etkili ipuçları vermeye çalışacağız. Günün yorgunluğunu attığımız, sürekli kullanılan hatta misafirlerimiz için yatak olarak bile kullandığımız koltuk takımlarımızı satın alırken çok özeniriz.

Ancak içini göremediğimiz ve tecrübe sahibi olmadığımız için rahatsız ve kullanışsız bir koltuk takımı tercih edebiliriz. Günümüz şartlarında koltuk takımı alırken yüksek meblağlar ödeyeceğimiz için kaliteli, kullanışlı ve konforlu bir koltuk takımı almayı tercih ederiz.

İçindekiler

Kaliteli Koltuk Takımı Almak İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

İşte size kaliteli koltuk takımı almak için gereken ipuçları.

  • Kumaş: Kötü bir koltuğa asla kaliteli bir kumaş kullanmazlar. Bu genel geçer bir yargıdır. Elinizi yatay veya dikey olarak kumaşın üzerine sürdüğünüzde ton farklılıkları oluşacaktır. Tekrar elinizle düzelttiğinizde ton farklılıkları değişmiyorsa gramajı düşük ve kalitesiz bir kumaştır.

Tırnağınızla kumaşa 15-20 sn. sürtmenizi tavsiye ederiz. Eğer bu sürtme sonucunda kumaşın astarı görünüyorsa bu kumaşta orta kalite veya kalitesiz bir kumaş demektir.

  • Sünger: Koltuk takımı yapılırken yaylı veya süngerli olarak üretimi yapılır. Yaylı olanların ömrü daha kısa olacağı için almanızı tavsiye etmiyoruz.

Süngerin kalitesi ise dansitesinden anlaşılır. Bunu da satıcıya sormanız gerekiyor. Kaliteli bir koltuğun içine 32-35 dansite sünger kullanılır. Tabi burada satıcının size doğru bilgiyi vermesi önem kazanıyor.

  • İskelet: Koltuk ahşap veya demir iskelet üzerine inşası yapılabilir. Demir zamanla ses çıkartacağı için ahşap olanları tercih etmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Özellikle eski zamana ait klasik koltuk takımı şimdikilerden çok daha kalitelidir. Bu tarz mobilyalarınızı nasıl satabileceğiniz konusunda detaylı bilgiler verdiğimiz yazımızı da okumak için tıklayabilirsiniz.

Ahşap için yine satıcının size doğru bilgi vermesi gerekiyor. Gürgen ağacından yapılan ahşap bir iskelet size uzun yıllar konfor ve dayanıklılık verecektir.

  • Mekanizma: Eğer koltuğunuz bazalı, sandıklı ve çekyat tarzı bir koltuk modeli ise mekanizma kalitesi büyük önem kazanıyor. Mekanizmanın duvara yakın olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Yani koltuğunuzu olduğu yerde açtığınız zaman duvara değmeden açılması gerekmektedir.

Fazla teferruatı olan mekanizmalı koltuklara heves ederek almanızı tavsiye etmiyoruz.

  • Ayak: Koltuk takımında plastik döküm ve oyma ahşap boyama olmak üzere iki tip ayak kullanılabilir. Biz ahşap oyma olan bir ayak ile üretimi yapılmış koltuk takımı almanızı tavsiye ediyoruz.

Alacağınız koltuk takımı ekonomik bir model olsa bile ahşap ayaklı olan en iyi malzeme kullanılmaya çalışılmış demektir.

Umarız kaliteli koltuk takımı tercihi nasıl yapılır başlıklı yazımız size faydalı olmuştur. Bizi haftanın her günü 0552 703 41 41 numaralı telefonumuzdan arayabilir daha fazla bilgi için tıklayıp bilgi alabilirsiniz : ikinci el eşya alanlar