Küçük ev dekorasyonu nasıl yapılmalı? Metrekare bazında küçük evleri nasıl daha güzel ve kullanışlı olacak şekilde dekore edebiliriz?

Metrekare bazında fazla alan sunmayan ve görece küçük olan birçok ev olduğunu biliyoruz. Genellikle 1+1 olabilen, 1+0 stüdyo olabilen ya da birçok odaya sahip olmasına karşın son derece küçük olan bu evlerde kalan birçok kişi de bulunmakta. Bu kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi ise küçük evleri nasıl bir şekilde dekore edebilecekleri. Zira dekorasyon rehberlerinin birçoğu büyük ve geniş evler için tasarlanmışlardır. O halde gelin bu soruyu birlikte cevaplayalım.

İçindekiler

Küçük Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

  • Fazla Eşya Kullanmayın
  • İşlevsel Olmaya Çalışın
  • İkonik Dekorasyonlar Kullanın
  • Büyük Eşyalarınız Olmasın

Küçük ev dekorasyonlarında dikkat edilmesi gereken en önemli kural eşya oranıdır. Zira evinizin metrekaresi küçük olduğundan dolayı fazla eşya sıkışıklığa ve haliyle de daha küçük görüntüye neden olur. Bu bağlamda fazla eşya kullanmamaya özen gösterin. Ayrıca büyük eşyalar kullanmanızı da tavsiye etmekteyiz. Büyük bir koltuk, büyük bir yatak ya da büyük bir masa kullanmak evinizin daha küçük gözükmesine neden olacaktır. Dekoratif öğeleri az tutmanız gerektiği için onları büyük alternatiflerden tercih edebilirsiniz. Lakin evinizde genel manada kesinlikle büyük eşya kullanmamanız gerekiyor. Bunun yerine açılıp kapanabilen masalara ve koltuklara yönelebilirsiniz. Aynı zamanda açılıp kapanabilen süngerli ve rahat sandalyeler de bu noktada güzel bir alternatif.

İşlevsellik ve İkonik Dekorasyonlar

Evinizi olabildiğince işlevsel bir hale getirmeye çalışın. Bu sayede hem kazanacağınız alan ve hem de kullanım kolaylığı daha fazla olacaktır. Birçok küçük evin temel problemi kullanım sıkıntısı olmakta. Lakin işlevsel eşyalarla bu sorunu kolaylıkla aşabilirsiniz. Aynı zamanda ikonik dekorasyon öğeleriyle de evinizi süslemeyi ve daha güzel bir hale getirmeyi ihmal etmeyin. Örneğin birden fazla dekoratif eşya almak yerine büyük bir heykel almanız, duvarınıza güzel bir tablo asmanız, evinizin üst kısımlarına raflar yaptırmanız harika olacaktır. Bu sayede hem alandan tasarruf etmiş olur ve hem de görüntüden taviz vermemiş olursunuz.