Küçük Evler İçin 10 Öneri

Küçük Evler İçin 10 Öneri

Küçük evler için 10 öneri başlıklı yazımızda evinizin dekorasyonu için tavsiyelerde bulunarak sizi bilgilendirmek istiyoruz. Özellikle son yıllarda kentsel dönüşüm ile yeniden inşa edilen binalarda bulunan evler küçülmeye başladı. Eskiden evlerimizin odaları ve balkonları oldukça genişken, son yıllarda evlerin bir çoğunda balkon dahi olmadığını görüyoruz.

Müteahhitler kazançlarını arttırmak, arsa sahipleri ise kendi paylarına düşen ev sayılarını arttırmak için yeni yapılan evlerin metrekaresini olabildiğince minimum kayıpla yaptırmak istiyor. Tabi ki bu alanlar bizim yaşam alanlarımızdan tasarruf yapılarak oluyor. Hal böyle olunca da ufacık evlere hayatlarımızı sığdırmaya çalışıyoruz. Küçük evler için 10 öneri başlıklı yazımızda size çok güzel fikirler sunacağız. Hadi başlayalım.

İçindekiler

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ayna: Evinizde olabildiğince bol ayna kullanmaya çalışmalısınız. Büyük küçük fark etmez. Kullanacağınız her ayna hem yapay hem doğal ışığı yansıtacağı için evinizin daha aydınlık olmasını sağlar. Aynı zaman da evinize inanılmaz bir derinlik katar. Bu derinlik sayesinde de eviniz daha ferah ve olduğundan geniş görünecektir. Bazı restoranlar tavanı ayna yaparak daha ferah ve geniş bir ortamda bulunduğunuzu hissettirmeye çalışıyor. Aynayı koyabileceğiniz en iyi yer ise pencereye yakın bir yer olmalıdır.

Bitkiler: Olabildiğince çok bitki kullanmaya dikkat edin. Aslında yer kaplıyor gibi görünse de yeşilin size verdiği ferahlık hissi sizi rahatlatacaktır. Çok ufak bir eviniz var ve hiç alanınız yoksa bunu sehpanız ve konsolunuz üzerinde de uygulayabilirsiniz. Ayrıca tavandan sarkan bitkiler de kullanabilirsiniz.

Fonksiyonlu Mobilyalar: Küçük evler için birden fazla fonksiyonu olan mobilyalar tercih etmeniz gerekiyor. Yatak olabilen koltuklar, saklama alanı olan pufları örnek olarak verebiliriz. Yani kısacası küçük evlerde eşyalarınız başka şeylere dönüşebilir olmalıdır. Böylece alandan tasarruf edebilirsiniz.

Hafif ve Saydam Mobilyalar: Her eşyanın fiziksel ağırlığı olduğu gibi görsel ağırlığı da bulunmaktadır. Eşyalarınızı seçerken hafif ve transparan olmasına dikkat etmenizi öneririz. Örneğin; mermer bir masa kullanmak yerine cam bir masa kullanmanızı önerebiliriz. Saydam mobilyalar daha az alan kaplıyormuş gibi bir etki yaratır ve mekanınızı büyük gösterir. Bunun yanı sıra yerden yüksek ve ince yapılı mobilyalarda daha az yer kaplıyor hissi verecektir. Özellikle kaba ve geniş hacimli koltuklardan kaçınmanızı öneririz.

Özel İmalat Mobilya: Eğer imkanınız varsa özel imalat mobilya yaptırmanızı tavsiye ederiz. Hazır aldığınız bir mobilya evinizin duvarını istediğiniz ölçüde kaplamayabilir veya büyük gelebilir. Boşu boşuna alan kaybına veya o alanı kullanamamanıza sebebiyet vereceği için evinize özel ölçülerde mobilya yaptırmanız önem kazanıyor. Böylece her alanı kullanmış olursunuz.

Dikey Eşyalar: Olabildiğince dikey mobilyalar tercih etmeye çalışmalısınız. Örneğin alçak bir kitaplık kullandığınızda daha fazla alan kaybı yaşayacaksınız. Duvarınızın geri kalan kısmını kullanabilmeniz için dikey bir kitaplık seçerek daha fazla depolama alanına sahip olabilirsiniz.

Renk, Aydınlatma ve Alan Kullanımı

Açık Renkler: Evinizde olabildiğince açık renkler kullanmaya özen gösterin. Bunu hem mobilyalarınızda hem de duvar boyalarınızda da yapmalısınız. Açık renkler ışığı daha iyi yansıtacağı için evinizin ferahlığını arttıracaktır. İlla koyu renk kullanmak istiyorsanız bunu belli başlı yerlerde yapabilirsiniz. Televizyon ünitesinin veya konsolunuzun arkasında ki duvar olabilir.

Aydınlatma: Lambaderler ne kadar şık olursa olsun yere değdiği ve yer kapladığı için tercihinizi tavan aydınlatmaları veya duvar apliklerinden yana kullanabilirsiniz.

Bağlı Mekanlar: Son yıllarda açık mutfak kullanımının oldukça arttığını gözlemliyoruz. Bunun sebebi ise yazımızın başında anlattığımız küçük evlerde yaşamak zorunda kalmamızdan kaynaklanıyor olması. Duvarları kaldırarak daha geniş bir ev hissi verebilirsiniz. Tekrar kapatmak isterseniz duvar yerine paneller kullanabilirsiniz.

Dönüşebilen Mekanlar: Küçülebilen ve büyüyebilen alanlar oluşturabilirsiniz. Bunu bir önceki maddede söylediğimiz paneller sayesinde yapabilirsiniz. Son dönemlerde home office çalışma ortamlarında sıkça kullanıldığını gördük. Gündüz ışık fazla olduğu için kapatıp akşam açarak daha büyük bir alanı kullanabilirsiniz.

 

Umarız yazımız faydalı olmuştur. Bizi haftanın 7 günü ikinci el eşya veya mobilyalarınızı satmak için 0552 703 41 41 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz.