Mutfak dekorasyonlarında şüphesiz ki en çok öne çıkan öğeler genellikler dolaplar oluyor. Dolapların dekorasyon bazındaki rolleri son derece kritik ve büyük. Mutfak dolapları hem mutfağınızın daha iyi gözükmesini sağlarken hem de daha işlevsel olmasını sağlıyorlar. Evlerde sıklıkla kullanılan bazı mutfak dolabı modelleri bellidir. Fakat 2023 itibariyle bu trendlerde ciddi değişiklikler oldu. 2023 mutfak dolabı trendleri yazımızla sizlere bu senenin en çok sevilen mutfak dolabı modellerini tanıtacağız. Mutfağını yeni yaptıran ya da yeniden yaptıran kimseler için bu içerik mükemmel bir rehber niteliği taşıyacak. O halde gelin bu senenin gözde dolaplarına bakalım.

İçindekiler

2023 Mutfak Dolabı Trendleri

Bu seneki trendlerde yoğunlukla koyu renkler ve minimalist duruşlar öne çıkıyor. Halihazırda geçtiğimiz birkaç senedir minimalist modellerin büyük bir ivme yakaladıklarını bilmekteyiz.

2018’in sonlarına doğru başlayan bu trend çığ gibi büyüyerek günümüze kadar gelmeyi başardı. Artık dolu dolu yapısı olan mutfak dolapları ilk bakışta eski durmaktalar. Bu bağlamda 2023 yılına uygun, trend bir dolap seçmek istiyorsanız minimal modellere yönelin. Dolabınızda mümkün olduğunca az desen olmasına dikkat edin. Öyle ki bazı dolap modelleri dolap kulplarını bile saklayarak ortaya son derece ilginç dekorasyonlar çıkartabilmekteler. Fakat elbette ki bu konuda tek bir kritere bağlı olmak zorunda değilsiniz. Eğer desenli ve motifli dolapların hoş gözükeceğine inanıyorsanız bu dolapları kullanmaktan çekinmeyin.

Parlak Mutfak Dolabı

Eğer mutfağınızda iyi bir ışıklandırma varsa parlak mutfak dolabı tercih edebilirsiniz. Özellikle kahverengi ve siyah renkli parlak dolapların son derece hoş gözüktüğünü söyleyebiliriz. Parlak dolaplarla uyumlu bir şekilde duracak olan duvar boyası ve parke seçiminizle de beraber mutfağınız son derece modern bir hava katmanız mümkün. 2023 mutfak dolabı trendleri arasında parlak materyaller büyük rol oynamaktalar. Üstelik alacağınız dolabın fazla desen barındırmayan, tek yüzeyli, hafif kulplu bir model olması durumunda da kazanacağınız dekoratif görüntü sizi son derece tatmin edecektir.

Eski Usul Mutfak Dolabı

2023 mutfak dolabı trendleri arasından bir diğer alternatifimiz de eski usul mutfak dolabı. Eski dolapların nasıl gözüktüklerini ve nasıl olduklarını herkes biliyordur. Son derece küçük kulplar, minimal dekorlar ve muhtemelen kare ya da dikdörtgen şeklinde gelen çizgiler. Eğer bu kalıpları modern tasarım anlayışıyla beraber birleştirirseniz ortaya son derece tatmin edici görüntüler oluşabiliyor. Birçok modelin de bahsettiğimiz bu hadiseyi rahatlıkla yaptığını görüyoruz. Mutfağınıza alışılmış dışında, biraz eski ama aynı zamanda da modern bir hava katmak istiyorsanız siz de bu mutfak dolaplarına göz atın. İlgili tasarımların özellikle masa, duvar boyası, parke ve musluk kombinleriyle de birleştirildiği zaman son derece hoş durduğunu belirtelim. Eğer eski usul bir tasarım yapıyorsanız musluklarınızı da buna göre seçmeyi unutmayın.

Kulpsuz 2023 Mutfak Dolabı Trendleri

Kulpsuz mutfak dolabı alternatifleri de bu senenin trend modellerinden bir tanesi. Bu tip modelleri öne çıkan en büyük detay minimalist bir görüşe sahip olmaları. Zira üzerinde hiçbir desen ve kulp bulundurmayan bu modeller son derece sade durmaktalar. 2023 mutfak dolabı trendleri arasında da sadelik ciddi oranda ön planda. Eğer siz de sade modelleri seviyorsanız bu ürünlere yönelebilirsiniz. Ancak kulp olmamasının yerine göre son derece işlevsiz olabileceğini de belirtelim. Zira yemek yapma esnasında kulp olmadığı için eliniz kirliyken birazcık sorun yaşayabilirsiniz. Bu mutfak dolabı modelleri genellikle üzerine bastırınca direkt olarak açılan bir mekanizmaya sahip olmaktalar.

Renkli Mutfak Dolabı

Renkli mutfak dolabı modelleri de bu sene ciddi oranda öne çıkıyor. Bu dekorasyonların son 1-2 senedir ünlü olduklarını belirtelim. 2019 öncesine kadar neredeyse hiçbir evde renkli tasarımlar göremezdiniz. Zira renkli tasarımların yarattığı hoş hava henüz bilinmiyordu ve piyasada bu konu üzerine fazla alternatif bulunmuyordu. Fakat günümüzde durum böyle değil. Siz de renkleri seviyorsanız rengarenk bir mutfak dolabı tasarımı yaptırabilirsiniz. Renklerin ahengini düzgün ve doğru bir şekilde yakalarsanız ortaya son derece güzel bir dekorasyon çıkacağına eminiz.