Mezat Ne Demek

Mezat Ne Demek

Mezat ne demek size bundan bahsetmek istiyoruz. Çünkü bu kavram müzayede ile karıştırılmakta, pek çok müşterimizi yanılgıya düşürmektedir. Mezat demek eski eşyaların basit usul açık artırma yöntemi ile satılmasıdır. İsterseniz detaylı bir anlatımla kafalardaki soru işaretlerini ortadan kaldıralım.

İçindekiler

MEZAT NE DEMEKTİR?

  • Mezat yapılan yerler vardır. Mesela eski pasajların içleri, antikacı dükkanları veya eskici pazarlarının olduğu yerler olabilir. Mezatın ne zaman, saat kaçta yapıldığı, hangi günler yapıldığı müdavimleri tarafından bilinir. Bir duyuru ile duyurulmaz.
  • Satmak istediğiniz eşya varsa gidip kimlik bilgilerinizi verir, eşyanızı kayıt yaptırırsınız. Sizin eşyanıza sıra geldiğinde satışı yapan kişi eşyanızı alım yapmak için toplananlara kısa bilgilerle tanıtır. Özelliklerinden bahseder. Minimum fiyattan açılış yapar.
  • Bir örnekle anlatmaya çalışalım. Eski bir vazo satmak istediğinizi düşünelim. Satıcı bu vazoya 50 tl den açık arttırma başlatır. Almak isteyenler kendi bütçelerine göre bu arttırmaya katılır, ödeyebilecekleri tutarı el kaldırarak söylerler. En yüksek parayı veren ürünü alır.
  • Mezat yapan firmanın kazancı da satılan ürün üzerinden aldığı komisyondur. Bu genelde %10 %15 civarında bir rakamdır ki makul sayılabilir.
  • Bir de müzayede vardır. Aslında kelime anlamı aynıdır. Ama müzayede de daha değerli eşyalar satılır. Taşınır malların dışında taşınmaz malların da satıldığı görülmektedir. Milyonluk tablolar, değerli objeler, heykeller bu usulle satılır.

ESKİ EŞYA BAŞKA YOLLA SATILIR MI?

El halısı, plak, gümüş eşya, klasik mobilya, tablo, hat yazısı, eski obje, madalyon, heykel gibi pek çok eşyanızı satın alıyoruz. Bu tür eşyalarınız varsa bize de satabilirsiniz. Ekibimizi ararsanız eşyalarınızı gününde nakit satabilirsiniz.

Yapmanız gereken eşyalarınızın fotoğraflarını göndermek ve fiyat teklifi almanızdır. Ya da bizi adresinize davet ederek fiyat almanız mümkün. Arkadaşlarımız size mümkün olan en yüksek fiyatı verecektir. Teklif ettiğimiz fiyat konusunda anlaşma sonunda istediğiniz zaman satın alınmaktadır.

NAKLİYE VE ÖDEME NASIL YAPILIR?

İstanbul ilçelerinin tamamına en kaliteli ve hızlı şekilde hizmet veriyoruz. Eşyalarınızın alımında nakliye ve taşıma işlemlerini kendi aracımız ve elemanlarımızla yapıyoruz. Böylece sizden ücret talep etmiyoruz.

Ödeme nakit veya havale, eft yoluyla yapılmaktadır. Bizi haftanın 7 günü hiç tereddüt etmeden, arayabilirsiniz. Mezat ne demek bunu anlatmak istedik. Umarız faydalı bilgiler vermişizdir. Bizi tercih ederseniz  size hizmet vermekten mutluluk duyarız.