Plaklar geçmişin en güzel günlerini bizlere hatırlatan oldukça kıymetli antika eşyalardandır. Evlerimizde bulunan plaklar günümüzde oldukça kıymetli eşyalar olarak kabul edilmektedir. Plaklar son dönemlerde de üretilmektedir fakat birçok plak meraklısı ikinci el plak satan yerleri ziyaret ederek ikinci el plak almayı tercih etmektedir. Bunun nedeni ise ikinci el plakların genel olarak sanatçıların sınırlı sayıda çıkarttığı plaklardan olmasıdır. Sanatçıların o dönemlerde sınırlı sayıda plak çıkarttığı düşünüldüğünde sahip olduğumuz plaklara gözümüz gibi bakmamız gerektiğini bir kez daha hatırlamış oluruz. Plak dendiği zaman herkesin en çok sorduğu soru bu kıymetli eşyaların bakımını nasıl yapacağıdır. Birçok plak sahibi “plak bakımı nasıl yapılır?” sorusuna en doğru cevabı bulmak için şehrin ünlü plakçılarını kapı kapı dolaşmakta. Bu yazımızda sizlere evlerinizden çıkmadan plak temizliği nasıl yapılır, plak çizikleri nasıl giderilir, taş plak nasıl temizlenir en doğru şekilde anlatacağız. Şimdi gelin plak temizliği nasıl yapılır sorusuna bakalım.

 

Plak temizliği nasıl yapılır?

Plak temizliği oldukça önemli bir konudur. Plak bakımı dediğimiz konu temizlik ile başladığı için plak temizliğine oldukça önem vermek gerekir. Plak temizliği için her zaman plaklarınıza özel ürünler kullanmalısınız. Plak temizliği nasıl yapılır aşağıda birkaç madde ile sıralıyoruz:

 

  • Plaklarınızı mikrofiber bez ile temizleyerek üzerlerindeki tozu nazikçe alabilir ve elektriklenme olmadan plağınızı tozlardan arındırabilirsiniz.
  • Plak temizliği için özel olarak üretilen plak fırçalarını kullanarak plak temizliği yapılabilmektedir. Plak fırçasını kullanmak da oldukça basittir. Plağınız pikapta takılı iken çalıştırıyor ve o dönerken sizde fırçayı üstünde tutarak temizliyorsunuz.
  • Plaklarınızı plak matı ile temizleyebilirsiniz. Plak matı ülkemizde yaygın olan bir ürün değil fakat ulaşabileceğiniz yerler mevcut. Plak matı ile temizleme yaparken plaklarınız için özel olarak üretilen solüsyonlar kullanarak derinlemesine bir temizlik gerçekleştirebilirsiniz.

 

Plak çizikleri nasıl giderilir?

Plaklar oldukça hassas eşyalardır ve en büyük düşmanları ise tozlardır. Bu nedenler plakların kılıf içerisinde tozdan uzak düzenli temizlenerek muhafaza edilmesi gerekir. Toz, çarpma veya başka bir sebepten ötürü plaklarınızda çizilme meydana geldiyse alkol içermeyen uçucu sıvılar kullanarak temizlenmesi gerekmektedir. Bu sıvılar tekrar toz oluşumunu geciktirerek toza bağlı çizik oluşumunu önler.

 

Taş plaklar nasıl temizlenir?

Taş plaklar nasıl temizlenir konusu oldukça hassas bir konudur. Bunun nedeni bu plakların diğer plak çeşitlerine göre farklı bakım adımlarına sahip olmasıdır. Taş plaklar temizlenirken mikrofiber bez veya fırçalar kullanılabilir fakat taş plaklar sıvı ile temizlenmemektedir. Taş plakların temizliğinde herhangi bir solüsyon, temizleyici madde kullanılmamalıdır.

 

Oldukça kıymetli olan ve sınırlı sayıda üretilmiş olan plakların bakım ve temizliği oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Özellikle ikinci el plak satanların, plaklara bu şekilde bir bakım rutini oluşturması oldukça önemlidir. İkinci el plak alımında ciddi artışların olduğu son zamanlarda plakları bu sayede nesilden nesile ulaştırmak mümkün.

Sizlerin de ikinci el plak, ikinci el plak alan yerler ve ikinci el plak satan yerler hakkında araştırmalarınız var ise Burak Spot internet sitesini ziyaret ederek bizlere ulaşabilirsiniz. İletişim